×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sondaż: czy powinniśmy wprowadzić oświadczenia DNAR w Polsce?

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia16 sierpnia 2014 13:51Aktualizacja: 16 sierpnia 2014 14:35

DNAR oznacza brak zgody pacjenta na resuscytację, czyli przywracanie przez lekarza oddechu i krążenia.

Sondaż: czy powinniśmy wprowadzić oświadczenia DNAR w Polsce?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dr Dariusz Timler z Zakładu Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaznacza, że często w takiej sytuacji znajdują się osoby chore na nowotwory, które nie mają żadnych szans na wyzdrowienie - informuje Dziennik Łódzki.

Oświadczenia woli w tej sprawie stosowane są w krajach zachodnich, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji czy Holandii. W Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych w tym zakresie, dlatego specjalista zdecydował się na stworzenie ankiety i przeprowadzenie badania opinii na ten temat, Wyniki mogą następnie pomóc w tworzeniu regulacji prawnych.

W ankiecie stworzonej przez dr Dariusza Timlera wzięły już udział 683 osoby. Połowa to ludzie związani z medycyną: lekarze, ratownicy medyczni i studenci medycyny. Druga połowa to przedstawiciele innych zawodów, m.in. prawnicy, strażacy, policjanci, a także duchowni. Co ciekawe, co piąty jest przekonany, że w Polsce od dawna obowiązuje klauzula DNAR, a pacjent może świadomie nie zgadzać się na prowadzenie u niego resuscytacji.

Aż 77 proc. uważa, że powinno się wprowadzić w Polsce oświadczenie woli DNAR. Zdecydowanie sprzeciwia się temu 4 proc. Pozostali nie mają zdania. 73 proc. pytanych uważa też, że czasem można odstąpić od resuscytacji pacjenta. Jednak aż jedna piąta jest zdania, że robić tego nie należy.

Więcej: http://www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum