Solec-Zdrój: basen z wodą leczniczą w ramach PPP

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2013 17:31

Basen z wodami siarkowodorowymi został otwarty w kompleksie Basenów Mineralnych Solec-Zdrój. Ewenementem jest użycie w nim mieszkanki dwóch naturalnych wód mineralnych: soleckiej i ciechocińskiej.

Solec-Zdrój: basen z wodą leczniczą w ramach PPP

Solec-Zdrój jest uzdrowiskiem, w którym już w początkach XIX wieku wykorzystywano źródła lecznicze solanek siarczkowych. W piątek, 22 lutego oficjalnie otwarto tam kompleks basenów, w których połączono walory wypoczynkowe i zdrowotne. Obok basenów rekreacyjnych dla dorosłych i dla dzieci, wybudowano pierwszy w Polsce wypełniony naturalną wodą mineralną o właściwościach leczniczych.
 
Kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne, zmniejszają dolegliwości bólowe i obrzęki, poprawiają ukrwienie skóry i ruchomość stawów. Wpływają korzystnie na organizm także przy chorobach przemiany materii - obniżają poziom cholesterolu, kwasu moczowego i glukozy we krwi.

Jak przekonywała podczas otwarcia konsultant krajowy z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej prof. Irena Ponikowska, soleckie baseny będą służyć przede wszystkim leczeniu chorób przewlekłych naturalnymi metodami.
 
Lekarze z Solca-Zdrój stwierdzili, że połączenie obydwu wód umożliwia optymalne wykorzystanie przez organizm osoby biorącej kąpiel ponad 25 mikroelementów znajdujących się w mieszkance. Solecka woda jest bardzo silnie zmineralizowana - ma około 900 mg na litr aktywnych związków siarki - co bez rozcieńczenia mogłoby być szkodliwe dla człowieka.

Wymieszanie jej ze zwykłą wodą spowodowałoby rozrzedzenie nie tylko siarkowodoru, ale także innych składników mineralnych. Jako dodatku użyto więc solanki ciechocińskiej, bo zawartość odpowiedniej ilości soli dodatkowo przyspiesza wchłanianie przez ludzką skórę składników siarkowych.
 
Baseny Mineralne Solec-Zdrój powstały w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i są pierwszą tego typu inwestycją w regionie świętokrzyskim. Udziałem gminy, która jest właścicielem kompleksu, był grunt pod budowę. Inwestycja otrzymała także 8 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Pozostałą część kosztów budowy pokryła spółka „Malinowe Hotele”, która jest administratorem i głównym użytkownikiem basenów mineralnych.
 
Budowa całego kompleksu basenów mineralnych w Solcu-Zdroju zakończyła się w styczniu i kosztowała prawie 20 mln złotych.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum