Solaria groźne dla oczu, czyli załóż okulary

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2010 14:11

Osoby, które nie korzystają w solarium z ochronnych okularów, ryzykują swoim wzrokiem - ostrzega serwis BBC News/Health.

Niektórzy z odwiedzających solaria unikają ochronnych gogli ze względu na „efekt pandy" - nieopalone, białe obwódki wokół oczu. Jak jednak zastrzegają przedstawiciele College of Optometrists, samo przymykanie oczu nie wystarczy.

Skóra powiek jest bardzo wrażliwa i delikatna. Emitowany przez opalające lampy ultrafiolet może spowodować uszkodzenia, a nawet nowotwory skóry. Pojawia się między innymi skrzydlik (pterygium) - uciążliwe, trójkątne zgrubienie spojówki. Dlatego w solarium konieczne są przylegające ochronne okulary, zaś przy opalaniu na zewnątrz - okulary przeciwsłoneczne.

Zdaniem Kathy Banks z Sunbed Association, solaria powinny odmawiać obsługi klientów, którzy nie chcą korzystać z okularów ochronnych. W przyszłym roku w Wielkiej Brytanii wprowadzony będzie zakaz korzystania z solariów przez osoby poniżej 18 lat (taki zakaz obowiązuje już na przykład w Niemczech i Kalifornii).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum