Sól jest wszędzie - zdrowo nie będzie
Co roku z powodu skutków nadmiernego spożycia soli umiera kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Statystyczny Polak spożywa od 10 do 15 g soli dziennie. Nie powinien spożywać więcej niż 5 gramów (to płaska łyżeczka od herbaty).

Badania naukowe pokazały, że zwiększenie u dzieci i młodzieży spożycia dziennego o 1 g powoduje wzrost otyłości o 28 proc. Podobną zależność zaobserwowano w przypadku nadciśnienia, i to zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Każde dobowe zwiększenie spożycia soli o gram ponad 5 g to wzrost ryzyka zachorowania na raka żołądka o 8 proc.
Do tego często nie mamy pojęcia, ile jej spożywamy. Sól znajduje się praktycznie we wszystkim, co jemy - tłumaczy w Rzeczpospolitej dr Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.
Producenci często nie informują ilości soli, bo wciąż nie mają takiego obowiązku. Czasami podają ilość sodu. Na szczęście zgodnie z nowymi przepisami od 13 grudnia 2016 r. podawanie zawartości soli w produktach spożywczych na ich opakowaniach będzie obowiązkowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Od 15 do 22 marca obchodzimy Światowy Tydzień Walki z Nadmiernym Spożyciem Soli.
Czytaj: www.rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)