Sokołów Podlaski: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nową bazę

Autor: LPR/Rynek Zdrowia • • 09 października 2019 12:00

W Sokołowie Podlaskim na potrzeby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oddano do użytku nowy budynek. Budowa bazy i przyległej infrastruktury pochłonęły ponad 8,6 mln złotych. Inwestycję sfinansowano ze środków Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Sokołów Podlaski: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nową bazę
Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Baza HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Sokołowie Podlaskim funkcjonuje od niemal 3 lat. Do tej pory dyżur pełniony był w tymczasowym kontenerze, a śmigłowiec przechowywano w hangarze namiotowym. Teraz załoga ma do dyspozycji ponad 700-metrowy budynek, w którym mieszczą się pomieszczenia operacyjne, socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar. Rozkład zaplanowano tak, by jak najsprawniej móc odtworzyć gotowość załogi do kolejnej misji.

Baza jest wyposażona w stację paliw oraz elektryczną platformę, na której wyhangarowuje się śmigłowiec bez użycia ciągnika. Jest jedną z 21 stałych baz HEMS w Polsce (trzecią na Mazowszu, pozostałe to Warszawa i Płock), rocznie realizuje ponad 400 misji. Skład załogi to pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz oraz lekarz.

Śmigłowce najczęściej są dysponowane do wypadków komunikacyjnych i nagłych zachorowań, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum