Smog w uzdrowiskach. Wiceminister zdrowia: większość z nich ma z tym nieznaczne problemy

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia03 stycznia 2023 19:00

Kilka tygodni temu Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najbardziej „smogowych” miejscowości w Polsce. Na liście znalazły się trzy uzdrowiska. Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Smog w uzdrowiskach. Wiceminister zdrowia: większość z nich ma z tym nieznaczne problemy
Zanieczyszczone powietrze w uzdrowiskach? Zwłaszcza w sezonie grzewczym. Fot. Shutterstock
  • W rankingu Polskiego Alarmu Smogowego miejscowości z zanieczyszczonym powietrzem w Polsce znalazły się trzy ze statusem uzdrowisk
  • Przekroczenia dopuszczalnych norm w tych miejscach w 2021 r. sięgały kilkuset procent
  • O zanieczyszczenie powietrza w uzdrowiskach zapytany został minister zdrowia
  • W odpowiedzi padło, że "większość uzdrowisk ma nieznaczny problem z utrzymaniem dobrych parametrów dotyczących powietrza"

Wiceminister zdrowia odpowiada na interpelację

- Większość uzdrowisk ma nieznaczne problemy z dotrzymaniem wszystkich parametrów dotyczących jakości powietrza, co de facto stanowi problem nie tylko miejscowości posiadających status uzdrowiska, czy też obszaru ochrony uzdrowiskowej, ale całego kraju – poinformował w imieniu resortu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską.

Ministerstwo Zdrowia zostało zapytane m.in.  o to, czy ze względu na jakość powietrza kuracjusze mogą bez zmartwień korzystać z oferty polskich uzdrowisk. To niejako pokłosie m.in. rankingu za 2021 r. przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy, w którym znalazły się trzy miejscowości uzdrowiskowe.

Według raportu w miejscowościach Rabka-Zdrój (małopolskie), Szczawno-Zdrój (dolnośląskie) oraz Goczałkowice-Zdrój (śląskie) w 2021 r. odnotowano zanieczyszczenie powietrza benzo(a)pirenem.

- Rabka-Zdrój to aż 800 proc. przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie – wyliczał Piotr Siergiej, rzecznik prasowy organizacji zaraz po publikacji rankingu.

Niechlubne przykłady zanieczyszczonych uzdrowisk

Autorka interpelacji, posłanka Paulina Matysiak, zwróciła uwagę na to, że zwłaszcza w okresie grzewczym są miejscowości, w których korzystający z różnego rodzaju terapii i zabiegów oddychają zanieczyszczonym powietrzem, co w ogóle mija się z prozdrowotnym celem turnusu.

- Jako niechlubny przykład można podać Ciechocinek, w którym aktywiści alarmują o znacznie przekroczonych wartościach rakotwórczych pyłów – wskazała parlamentarzystka w swoim wystąpieniu.

Jak wyjaśnia w odpowiedzi wiceminister Waldemar Kraska, gminy uzdrowiskowe mają obowiązek przedstawić ministrowi zdrowia operat uzdrowiskowy. Dzieje się to raz na 10 lat. To dokument zawierający charakterystykę wyodrębnionego obszaru pod względem możliwości uznania go za uzdrowisko albo obszar ochrony uzdrowiskowej, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych na tym obszarze naturalnych surowców leczniczych i klimatu.

Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że operat uzdrowiskowy zawiera m.in. świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu, które jest wydawane po przeprowadzeniu badań w okresie 24 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku – operatu. Podstawą uznania przez Ministra Zdrowia spełniania warunków ustawowych stanowią wspomniane świadectwa, natomiast poza kompetencjami ministra właściwego do spraw zdrowia pozostaje monitoring stanu sanitarnego powietrza.

- Minister Zdrowia sprawdzając operat ocenia czy obszar uzdrowiska lub obszar ochrony uzdrowiskowej spełnia wymagania ustawowe (…). Natomiast to świadectwa wydane przez jednostki uprawnione przez Ministra Zdrowia, na podstawie przeprowadzonych badań, stanowią o posiadaniu przez dane uzdrowisko/obszar ochrony uzdrowiskowej właściwościach leczniczych klimatu – wskazał wiceminister.

- Podstawą uznania przez Ministra Zdrowia spełniania warunków ustawowych stanowią wspomniane świadectwa, natomiast poza kompetencjami ministra właściwego do spraw zdrowia pozostaje monitoring stanu sanitarnego powietrza - wyjaśnił Waldemar Kraska.

Dodajmy, że badaniem właściwości leczniczych klimatu, w tym stanu sanitarnego powietrza w miejscowościach uzdrowiskowych, zajmują się jednostki badawcze:

  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie,
  • Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Dodajmy, że odpowiedź na poselską interpelację przygotowuje również Ministerstwo Klimatu i Środowiska.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze