Śmigłowce LPR znowu mogą startować

Autor: PAP, RMF FM/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2010 14:39

Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego znów będą mogły latać.

– Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wznawia loty śmigłowców – poinformował dyrektor LPR, Robert Gałązkowski. O czasowym zawieszeniu lotów we wszystkich bazach zdecydowano z powodu ryzyka związanego z podejrzeniem zanieczyszczenia paliwa.

Jak się okazało, po kilkakrotnym przebadaniu próbek paliwa stwierdzono, że były w nim śladowe ilości wody, które z powodu bardzo niskiej temperatury przybrały nietypową formę grudek przypominających płatki śniegu. Gałązkowski poinformował, że istniało zagrożenie zatkania filtrów paliwa.

– W paliwie znajdowały się znikome ilości wody, nieprzekraczające norm, zaskoczyła nas przyroda. W ostatnich dniach temperatura spadała poniżej –25 stopni, z takim zjawiskiem w LPR nie mieliśmy do czynienia przez ostatnie 10 lat – wyjaśnia dyrektor Gałązkowski.

Wszystkie bazy dostały polecenie sprawdzenia paliwa w zbiornikach i wyczyszczenia filtrów. Około ośmiu baz zgłosiło już gotowość do lotu.

Gałązkowski dodał, że do każdego paliwa tankowanego do śmigłowców dodawany jest środek zapobiegający krystalizacji, tak więc nie było bezpośredniego zagrożenia podczas lotów, a grudki zauważono już w cysternie przed zatankowaniem maszyn.

Przypomnijmy, że śmigłowce pozostawały unieruchomione we wszystkich bazach od wtorku (26 stycznia), ponieważ pojawiły się wątpliwości co do jakości paliwa.

Uziemione zostały wszystkie śmigłowce, które znajdują się na wyposażeniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, łącznie 17 maszyn - piętnaście Mi-2 oraz dwa Eurocoptery.

Zawieszono także loty czterech kolejnych Eurocopterów wykorzystywanych do szkolenia załóg przed szerszym wdrożeniem tego typu śmigłowców do floty LPR, co nastąpić ma w tym roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum