Śmigłowce LPR będą mogły lądować w prezydenckich rezydencjach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2020 14:32

Wykorzystanie przez śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądowisk znajdujących się na terenach rezydencji prezydenta przewiduje porozumienie podpisane w piątek (24 stycznia) w Kancelarii Prezydenta. Dotyczy to lądowisk w Wiśle oraz w Juracie na Mierzei Helskiej.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W piątek w Kancelarii Prezydenta podpisano porozumienie między Kancelarią, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Służbą Ochrony Państwa, na mocy którego lądowiska w prezydenckich rezydencjach będą mogły zostać udostępnione dla LPR na potrzeby obywateli. Dotychczas takie lądowisko wykorzystywane było jedynie na terenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, niedaleko szpitala na Karowej w Warszawie.

- Dzięki porozumieniu, lądowiska w Wiśle oraz na Mierzei Helskiej będą zabezpieczały medycznie mieszkańców okolicznych terenów - wyjaśniła dyrektor generalna Kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

Dyrektor LPR Robert Gałązkowski podkreślił, że możliwość korzystania z tych lądowisk dla LPR ma istotny wpływ, szczególnie w przypadku operacji wykonywanych w nocy, bo miejsca te są przygotowane do nocnych lądowań. - Dla nas to kolejne miejsca, z których możemy przejmować pacjentów od zespołów ratownictwa medycznego i realizować akcje ratunkowe - zauważył.

Gałązkowski wskazał również, że to ogromne wsparcie, szczególnie, że w tych lokalizacjach jest bardzo trudny dostęp do miejsc swobodnego lądowania. Te na terenach prezydenckich są bezpieczne. - Dzięki tym lądowiskom będziemy mogli przetransportować pacjenta nie tylko do najbliższego szpitala, ale też do najbliższego właściwego - dodał.

- Dodatkowo wspólnie z Kancelarią Prezydenta ulepszamy procedury z zakresu zabezpieczania najważniejszych osób w państwie, ich ewakuacji lub dostarczania im pomocy medycznej - powiedział szef LPR. Podkreślił, że to dotyczy również funkcjonariuszy SOP, którzy "są narażeni na niebezpieczne wydarzenia".

Z kolei komendant SOP Paweł Olszewski zaznaczył, że porozumienie umożliwi szybko i skutecznie udzielić pomocy osobom ochranianym, a także funkcjonariuszom SOP. Porozumienie to reguluje aspekty związane z wykorzystaniem tych lądowisk przez załogi LPR - podkreślił. Jego zdaniem to podwyższy poziom bezpieczeństwa przy realizacji zadań.

W Polsce jest 21 śmigłowców LPR. 

Dorota Stelmaszczyk (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum