Słupsk: sto operacji zmniejszenia żołądka w tym roku

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2019 10:33

Niemal sto operacji zmniejszania żołądka przeprowadzili w tym roku lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku. To zabiegi pozwalają osobom otyłym na znaczną redukcję masy ciała. Czas oczekiwania na taką operację to dzisiaj pół roku.

Słupsk: sto operacji zmniejszenia żołądka w tym roku
Niemal sto operacji zmniejszania żołądka przeprowadzili w tym roku lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku. Fot. Archiwum

Jak mówi dr Michał Duszewski ze słupskiego szpitala, któremu czytelnicy Głosu przyznali tytuł „Chirurga Roku 2019”, w sumie w ciągu pięciu lat takich operacji przeprowadzono tu niemal trzysta.

Najczęściej są to zabiegi rękawowej resekcji żołądka. Dzięki wycięciu około osiemdziesięciu pięciu procent tego narządu z wytworzeniem rękawa, który ma pojemność około stu mililitrów, po zjedzeniu takiej ilości pokarmu pacjent odczuwa sytość. W trakcie zabiegu usuwana jest także część żołądka, która odpowiada za produkcję greliny, hormonu głodu u człowieka.

Oprócz zabiegu pacjenci szpitala mają zapewnioną opiekę psychologa oraz dietetyka. Na początku każdy z pacjentów przed operacją musi zredukować wagę swojego ciała o około dziesięć procent. 

Jak zapowiada dr Cezary Kaczmarkiewicz, ordynator oddziału chirurgii słupskiego szpitala, jego zespół ma zamiar w nadchodzącym 2020 roku przeprowadzić takich zabiegów około stu dwudziestu.

Więcej: radiogdansk.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum