Słupsk: przebadano 5 tys. mężczyzn pod kątem raka prostaty

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2010 11:12

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Korczaka w Słupsku w ramach programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego przebadano prawie 5 tys. pacjentów.

Program został zrealizowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w oparciu o personel urologicznego oddziału WSS w Słupsku.

– Był to program badania przesiewowego w kierunku wykryciu raka gruczołu krokowego. Przebadaliśmy prawie 5 tys. mężczyzn. U wielu zostało wykryte łagodne schorzenie prostaty. Te osoby zostały przekazane zostały do poradni urologicznych. Ci mężczyźni, u których zostały wykryte schorzenia o charakterze złośliwym zostali poddani leczeniu, zwykle zabiegowemu, radykalnemu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Jarosław Głuchowski pełniący funkcję koordynatora realizacji programu.

Objął on badaniami mężczyzn regionu środkowo-pomorskiego i prowadzony był w 2009 roku oraz przez pierwsze dwa kwartały roku bieżącego. Na pierwszym poziomie przeprowadzono 4751 badań, na drugim poziomie (USG) – 443, oraz u 45 osób wykonano USG transrectalne.

W czasie realizacji programu w sumie skierowano na leczenie specjalistyczne 872. mężczyzn, z czego aż 315. w bieżącym roku. Szczegółowe analizy z realizacji programu i jego wyników, które są jeszcze opracowywane, będę znane w przyszłym tygodniu.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum