Słupsk: otwarto nową poradnię stomijną

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2014 22:00

W Słupsku otwarto bezpłatną poradnię stomijną. Jedyną taką w regionie. Choć osób z wyłonioną stomią, które potrzebują wsparcia specjalistów, jest wiele, od lat takiej poradni w mieście nie było.

Słupsk: otwarto nową poradnię stomijną

Katarzyna Wlaś z kampanii STOMAlife, w ramach której otwarto właśnie poradnie w Słupsku i Gdańsku wyjaśnia, że wprawdzie pacjenci po operacji otrzymują na oddziale wskazówki odnośnie pielęgnacji i funkcjonowania ze stomią. Jednak po powrocie do domu mogą liczyć jedynie na siebie. Brak specjalistycznej wiedzy sprawia, że osoby ze stomią zaczynają mieć problemy, co prowadzi do izolacji od otoczenia. 

W słupskiej i gdańskiej poradni dyżurują doświadczone pielęgniarki stomijne. Udzielą informacji na temat pielęgnacji i higieny stomii, a także doradzą, jak prawidło­wo dobrać sprzęt stomijny i odpowiednio zbilansować dietę. Ponadto w Słupsku jest też możliwość uzyskania wsparcia ze strony psychologa czy powrotu do dawnej kondycji pod okiem rehabilitanta. 

Poradnie stomijne są częścią kampanii społecznej "STOMAlife. Odkryj stomię”. Jej celem jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików, przełamanie tabu związanego ze stomią oraz edukacja pacjentów i społeczeństwa. 

Zarówno dla stomików, jak i ich najbliższych wizyty są bezpłatne, nie trzeba mieć na nie skierowania, a rejestracja jest telefoniczna.

Więcej: www.gp24.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum