Słupsk: jak wybrać nastolatki do szczepień przeciwko HPV?

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 16 października 2008 10:16

Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku zaproponował, aby magistrat zadbał o zdrowie młodych mieszkanek i zakupił dla nich szczepionki HPV. Ratusz policzył koszta. Kupić, nie kupić? O tym zdecydują radni.

W Polsce na raka szyjki macicy zapada ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku około dwóch tysięcy. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

- Z moich obserwacji wynika, że średnia zachorowań wśród mieszkanek Słupska i okolic jest jeszcze wyższa niż średnia zachorowań w Polsce. Nie ma tygodnia, aby do szpitala nie trafiała pacjentka z zaawansowanym stadium raka - mówi dr Tomasz Konefka, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.

Można temu zapobiec. Na rynku pojawiła się szczepionka przeciw wirusowi najczęściej wywołującemu raka szyjki macicy.

- Szczepionka nie zapobiegnie zachorowaniom w stu procentach. Istnieje znaczna grupa kobiet, która już przeszła zakażenie i u niej proces powstawania raka już mógł się ozpocząć - mówi dr Konefka.

- Szczepienie ma sens w przypadku kobiet przed inicjacją seksualną. W piśmie do prezydenta miasta i dyrektora wydziału zdrowia zaproponowałem, aby zaszczepić 16-latki - dodaje.

Okazuje się jednak, że sprawa nie jest łatwa, bo szczepienia te są bardzo drogie. Podaje się je w trzech dawkach, a całość kosztuje 1380 zł.

- Zapoznaliśmy się z opiniami ekspertów i doszliśmy do wniosku, że najlepiej byłoby szczepić 13-latki - mówi Mariola Rynkiewicz, dyrektor wydziału zdrowia w słupskim ratuszu. - Zaszczepienie wszystkich 13-latek to koszt ponad 640 tysięcy złotych. To bardzo dużo, zwłaszcza, że na wszystkie programy zdrowotne mogę wydać jedynie 60 tys. zł - mówi Rynkiewicz.

Problem był już wstępnie omawiany na posiedzeniu komisji zdrowia Rady Miasta. - Radni zaproponowali, aby zaszczepić tylko nastolatki z najbiedniejszych rodzin, ale powstaje problem, jak je wybrać - mówi Rynkiewicz.

Kwestia szczepień będzie jeszcze omawiana podczas kolejnego posiedzenia komisji zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum