Słupsk: docelowo oddział ma dokonywać 50 transplantacji rocznie

Autor: Głos Koszaliński/Rynek Zdrowia • • 01 listopada 2019 18:15

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku uruchomiono Oddział Transplantacji Szpiku wraz z Bankiem Komórek i Tkanek. Jego uruchomienie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie miejscowych samorządów i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Słupsk: docelowo oddział ma dokonywać 50 transplantacji rocznie
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku. Fot. Materiały prasowe

Głos Koszaliński przypomina, że Oddział Transplantacji Szpiku rozpoczął swoją działalność w słupskim szpitalu w lipcu ubiegłego roku. Wyposażono go w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu specjaliści mogą w bezpieczny sposób przygotowywać pacjentów do przeszczepu komórek macierzystych.

Oddział przygotowuje się także do kolejnego etapu swojej działalności: transplantacji komórek macierzystych. Tego rodzaju zabiegi są możliwe dzięki inwestycji w Bank Komórek i Tkanek szpitala, którego koszt wyniósł ok. 1,7 mln zł.

Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie starania szefostwa szpitala, lekarzy i hojność darczyńców. Radni sejmiku województwa pomorskiego zadecydowali o przekazaniu 900 tys. zł na rzecz dokończenia inwestycji. Miasto Słupsk przekazało 800 tys. zł, gmina Słupsk - 100 tys. zł, a powiat słupski oraz gmina Kobylnica i Ustka po 50 tys. zł każda. Potęgowo wsparło tę ideę kwotą 20 tys. zł, a Smołdzino i Kępice po 10 tys. zł każde.

Pierwszy przeszczep zaplanowano na przełom stycznia i lutego 2020 r.

Więcej: gk24.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum