Słupsk: będzie autobus do pobierania krwi

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia   • 10 września 2009 10:49

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku wygrało konkurs Ministerstwa Zdrowia i otrzyma mobilny ambulans do pobierania krwi, czyli tzw. krwiobus - informuje Głos Pomorza.

Słupsk: będzie autobus do pobierania krwi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Janusz Grocholewski, zastępca dyrektora RCKiK w Słupsku uważa, że krwiobus rozwiąże problem z pobieraniem krwi od dawców w terenie. - Obecnie też to robimy, na przykład w szkołach, ale muszą być spełnione odpowiednie warunki. Teraz po prostu wsiądziemy w autobus i pojedziemy nawet do najbardziej oddalonych gmin - cieszy się Grocholewski.

Mobilny punkt poboru krwi zostanie zakupiony w ramach realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia programu zdrowotnego na lata 2009-2014 pt. „Zapewnienie samowystarczalności RP w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”.

Przewiduje on m.in. zakup trzech krwiobusów, aparatury do redukcji patogenów w osoczu oraz przygotowanie i przeprowadzenie zsynchronizowanych regionalnych akcji propagujących honorowe krwiodawstwo. Do realizacji programu wybrano trzy ośrodki – w Kaliszu, Radomiu i w Słupsku.

– W autobusie będzie stanowisko zarówno do badania lekarskiego, jak i do poboru krwi. Będzie miał też własny agregat prądotwórczy. To naprawdę wspaniała sprawa. Sami nigdy byśmy go sobie nie kupili. A tak zyskujemy kolejny terenowy mobilny oddział – mówi Grocholewski.

Wkrótce Ministerstwo Zdrowia ogłosi przetarg na dostawcę krwiobusów. Szefostwo RCKiK w Słupsku ma nadzieję, że krwiobus trafi do niego jeszcze w tym roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum