Słowacja: kolejny rekord zakażeń koronawirusem - 2890 nowych przypadków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 października 2020 17:29

W piątek na Słowacji wykryto 2890 nowych zakażeń koronawirusem; to drugi z rzędu najwyższy przyrost dobowy - poinformowało w sobotę (24 października) ministerstwo zdrowia. Przybyła także rekordowa liczba zgonów - 25. Od początku pandemii na Covid-19 zmarło w kraju 159 osób.

Słowacja: kolejny rekord zakażeń koronawirusem - 2890 nowych przypadków
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Dzień wcześniej władze informowały o 2581 nowych zakażeniach i 19 zgonach na Covid-19. W kraju jest obecnie 30 722 aktywnych potwierdzonych zakażeń. Od początku epidemii w kraju koronawirusem zakażonych zostało 40 801 osób.

Podane liczby dotyczące pozytywnych wyników testów z piątku nie uwzględniają wyników badań przeprowadzonych w ramach ogólnosłowackiej akcji testowania, rozpoczętej w piątek w czterech powiatach na północy i północnym wschodzie kraju. W Dolnym Kubinie, Twardoszynie i Namiestowie na Orawie oraz w Bardejowie w piątek przetestowano 62 000 osób, z których 2225 miało pozytywny wynik.

Do kompleksowego badania mieszkańców Słowacji wykorzystywane są testy antygenowe, które pokazują wynik po około kwadransie i są mniej dokładne niż laboratoryjne testy PCR.

Od soboty w kraju obowiązują znaczące ograniczenia wychodzenia z domu, które pozwalają jedynie na dojazdy do pracy, zrobienie podstawowych zakupów lub wizytę u lekarza. W czterech powiatach, w których obecnie odbywają się testy i gdzie SARS-CoV-2 jest najbardziej rozpowszechniony, do opuszczenia domu potrzebny jest negatywny wynik. Rezultaty pierwszego etapu powszechnych testów mają zostać omówione na posiedzeniu sztabu kryzysowego w poniedziałek.

Piotr Górecki 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum