Słowacja: Koreańczyk trafił do szpitala z podejrzeniem zakażenia MERS

Autor: TVN24, PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2015 12:25

Jeden ze szpitali w Bratysławie na Słowacji bada mężczyznę z Korei Południowej pod kątem występowania u niego śmiercionośnego wirusa MERS - informuje TVN24.

Słowacja: Koreańczyk trafił do szpitala z podejrzeniem zakażenia MERS

Jeżeli badania potwierdzą chorobę, będzie to pierwszy przypadek pojawienia się wirusa w Europie. Jak podają władze szpitala, mężczyzna jest w stanie stabilnym.

Więcej: www.tvn24.pl

W Korei Południowej liczba ofiar śmiertelnych trwającej tam od maja epidemii wirusowego schorzenia dróg oddechowych (MERS) to już 14 osób - poinformowało w sobotę (13 czerwca) ministerstwo zdrowia tego kraju. Potwierdziło także kolejnych kilkanaście przypadków zachorowań.

Wirusa MERS stwierdzono w Korei Południowej po raz pierwszy w maju u 68-letniego mężczyzny, który powrócił z podróży na Bliski Wschód.

Wirus MERS (Middle East Respiratory Syndrome - Bliskowschodniego Zespołu Niewydolności Oddechowej) podobny jest do wirusa SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome - Zespołu Ostrej Ciężkiej Niewydolności Oddechowej), który w latach 2002-2003 zabił na świecie ok. 800 osób. Może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc.

Wskaźnik zgonów w przypadku MERS jest znacznie wyższy niż śmiertelność osób chorych na SARS. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, 38 proc. zakażonych wirusem MERS umiera. Nie istnieje żadna zwalczająca tego wirusa szczepionka.

Po raz pierwszy wirus MERS został wykryty w Arabii Saudyjskiej w 2012 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum