Śląskie: wzrosła liczba narządów pobranych do przeszczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 18:24

W województwie śląskim wzrosła liczba narządów pobranych do przeszczepów - z 144 w roku 2010 do 161 w roku ubiegłym - wynika z raportu przedstawionego na konferencji prasowej zorganizowanej w środę (25 stycznia) w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Wzrost liczby pobranych narządów jest zasługą 21 szpitali, które zostały wymienione w raporcie przedstawionym na konferencji zorganizowanej z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Transplantologa. Wśród placówek woj. śląskiego w 2011 roku najwięcej narządów od zmarłych dawców pobrano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu. Jak wynika z raportu sosnowiecka placówka pobrała 47 narządów od 17 dawców.

W czołówce za 2011 rok znalazły się także: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Bielsku-Białej i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z Jastrzębia Zdroju.

- Zgłosiliśmy dziewięciu dawców z czego od siedmiu udało się pobrać narządy. Za wyjątkiem jednego przypadku, były to pobrania wielonarządowe - powiedziała dr Katarzyna Kuchnicka, anestezjolog ze szpitala w Bielsku-Białej. Do najważniejszych czynników, sprzyjających wzrostowi liczby pobranych narządów zaliczyła znajomość przepisów, doświadczenie zespołu lekarzy oraz zrozumienie idei transplantacji w społeczeństwie.

Koordynator pobran Katarzyna Kuchnicka, rozmawiała dotychczas z wieloma rodzinami potencjalnych dawców.

- Taka rozmowa jest niezwykle trudna, chociaż polskie prawo mówi, że jeżeli chory nie wyraził sprzeciwu za życia i nie znalazł się wpis w centralnym rejestrze sprzeciwów, to brak sprzeciwu jest domniemaną zgodą - tłumaczyła.

Dodała, że rodzina może wyrazić kategoryczny sprzeciw wobec planów pobrania narządu, może też przyprowadzić dwóch świadków, którzy stwierdzą, że za życia potencjalny dawca wypowiadał się negatywnie o oddawaniu narządów.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne "Poltransplant", lepsze wyniki w liczbie pobranych narządów wynikają również z większego zaangażowania w problemem przeszczepów w szpitalach znajdujących się w mniejszych miastach oraz posiadających mniej łóżek (m.in. Blachownia oraz Rydułtowy).

Z raportu wynika, że liczba wszystkich pobranych i przeszczepionych narządów wzrosła z 144 w 2010 roku do 161 w 2011 r. Liczb pobranych narządow: nerki - 106, wątroba - 30, serce - 13, trzustka - 8, płuca - 4. Wzrosła również liczba pobrań wielonarządowych - z 52 proc. w 2010 r. do 60 proc. w roku 2011.

W trakcie konferencji przedstawione zostały również informacje podsumowujące liczbę przeszczepów rogówek. Prof. Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Okulistyki Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach poinformował, że ponad połowa wszystkich wykonywanych w Polsce przeszczepów rogówek jest wykonywanych na Śląsku (około 500 z 900).

Prof. Wylęgała dodał, że od niedawna przeprowadza zabiegi, pozwalające wykorzystać jedną rogówkę dla trzech pacjentów.

Dzień Transplantologa obchodzony jest 26 stycznia w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, który odbył się w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum