×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Śląskie: woda w Toszku nadaje się już do picia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia08 grudnia 2015 09:14

Mieszkańcy Toszka (Śląskie) i kilku okolicznych miejscowości mogą już używać wody z kranu m.in. do celów spożywczych bez przegotowania. O problemach z wodą gliwicki sanepid informował w piątek (4 grudnia), po wykryciu w niej paciorkowca.

Śląskie: woda w Toszku nadaje się już do picia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z przytoczonym we wtorek (8 grudnia) raporcie służb kryzysowych wojewody śląskiego komunikatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach na podstawie wyników badań kolejnych pobranych prób "ustąpiły przyczyny ogłoszenia poprzednich komunikatów" w tej sprawie.

Woda z kranu nadaje się już do picia, mycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, mycia zębów, kąpieli, przygotowania napojów i potraw, a także mycia naczyń kuchennych oraz sztućców, a także bez ograniczeń do wszelkich innych potrzeb.

Jednocześnie gliwicki sanepid zaznaczył, że woda "może mieć nieco zmienione cechy organoleptyczne w związku z dezynfekcją i płukaniem sieci". Wskazał też, że jakość wody w sieci na tym terenie "pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym".

O problemach z wodą w Toszku oraz Ciochowicach, Pisarzowicach, Boguczycach i Sarnowie gliwicka PSSE informowała w piątek (4 grudnia). Podała, że analizy próbek pobranych z sieci wodociągowej w Toszku wykazały "zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody do spożycia - obecność pojedynczych paciorkowców kałowych". Woda nie nadawała się do spożycia nawet po przegotowaniu.

Przez weekend, wraz z czyszczeniem sieci, dopuszczono tam warunkowe korzystanie z wody - w części zastosowań jedynie po przegotowaniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum