Śląskie: większość szpitali zapewnia rodzącej znieczulenie, ale...

Autor: Dziennik Zachodni, MS/Rynek Zdrowia • • 07 października 2011 15:33

Większość porodówek w woj. śląskim oferuje szeroki zakres usług okołoporodowych, m.in. znieczulenie zewnątrzoponowe czy immersję wodną - informuje Dziennik Zachodni.

Śląskie: większość szpitali zapewnia rodzącej znieczulenie, ale...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak przypomina Małgorzata Doros z Biura Prasowego Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje poród jako kompleksową procedurę, bez wyodrębnionych poszczególnych elementów składowych.  

Decyzja o rodzaju i konieczności podania znieczulenia należy jednak wyłącznie do lekarza.

Chociaż świadczenia te finansuje Fundusz, nie ma gwarancji, że rodząca je otrzyma. Przede wszystkim - pacjentki muszą się o takie znieczulenie upomnieć, a w wielu oferujących takie usługi szpitalach i tak otrzymują je tylko kobiety o tzw. obniżonym progu tolerancji bólu.

W niektórych placówkach miejscach są pobierane opłaty - np. w Pszczynie, gdzie znieczulenie na żądanie kosztuje 490 zł, a bezpłatne jest tylko wówczas, gdy je zaleci lekarz.

Natomiast znieczulenie elektroimpulsami w Pyskowicach jest bezpłatne, ale pacjentka musi zapłacić 50 zł za elektrody jednorazowego użytku. Jednak już w Świętochłowicach za usługę tę płaci się 120 zł.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze