Śląskie: więcej koordynatorów przeszczepów - są rezultaty

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2014 18:56

Miniony rok był rekordowy pod względem liczby przeszczepów przeprowadzonych w województwie śląskim. To efekt tego, że szpitale zgłaszają coraz więcej dawców narządów.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w 2013 r. przeszczepy wykonano u rekordowej liczby pacjentów - 171.

Liczba dawców zależy przede wszystkim od aktywności koordynatorów transplantacyjnych. To oni zajmują się ich zgłaszaniem do Poltransplantu, rozmawiają z bliskimi zmarłego, organizują pracę komisji orzekającej śmierć pnia mózgu u dawcy oraz samo pobranie.

Poltransplant szkoli coraz więcej koordynatorów, dzięki czemu zatrudnia ich coraz więcej szpitali. Efekty tej aktywności widać najlepiej na Śląsku. Żaden inny region nie odnotował takiego wzrostu liczby zgłoszonych dawców: z 55 w 2012 roku do 78 w roku 2013.

Do 2011 r. województwo śląskie miało 10-11 dawców na milion. W 2012 r. odnotowano niewielki wzrost, natomiast w 2013 r. odsetek dawców wzrósł do 17 na milion - co lekarze określają jako rewelacyjną zmianę.

Więcej: www.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum