Śląskie: w tej wsi jest więcej zakażonych obcokrajowców niż mieszkańców

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2020 09:50

Do powiatu kłobuckiego przyjechała niedawno około 50-osobowa grupa obywateli Ukrainy. Zostali ulokowani na posesji w miejscowości Wąsosz Górny w gminie Popów. W trakcie kwarantanny zaczęli mieć objawy zakażenia koronawirusem.

Śląskie: w tej wsi jest więcej zakażonych obcokrajowców niż mieszkańców
Większość z izolowanych w Chałkowie przybyszów zza wschodniej granicy nie zdążyła rozpocząć pracy. Fot. Shutterstock

Jak podaje Gazeta Wyborcza, pośrednik z Wąsosza - w minioną sobotę - busem przewiózł 19 zakażonych obcokrajowców do gospodarstwa w niewielkiej wsi Chałków w sąsiedniej gminie Lipie. Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku wszczęła postępowanie sprawdzające, czy pośrednik, który sprowadził grupę Ukraińców do pracy, z których część zakażonych jest koronawirusem, popełnił przestępstwo. Zawiadomienie złożył tamtejszy sanepid.

W Chałkowie na stałe mieszka mniej niż 20 osób, a władze gminy Lipie dowiedziały się, że mają dwukrotnie więcej mieszkańców z raportu kłobuckiego sanepidu, który powiadomił we wtorek (18 sierpnia) tamtejszą policję o możliwości popełnienia przez pośrednika przestępstwa narażenia innych na utratę zdrowia i życia poprzez chorobę zakaźną. Zawiadomienie złożyła też wójt Lipia Bożena Wieloch.

W tej sprawie zostało wszczęte postępowanie sprawdzające. Większość z izolowanych w Chałkowie przybyszów zza wschodniej granicy nie zdążyła rozpocząć pracy, niektórzy przyjechali pierwszy raz i chcą już jak najszybciej wróci na Ukrainę.

Więcej: czestochowa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum