Śląskie: w szkołach kampania przeciw używkom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2013 15:18

Ograniczenie używania tytoniu, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez nastolatki i kobiety jest celem zainaugurowanej we wtorek (28 maja) w Katowicach kampanii społecznej, która obejmie m.in. 40 tys. uczniów ze szkół woj. śląskiego. Akcja potrwa do 2016 r.

Śląskie: w szkołach kampania przeciw używkom
Kampania ma zwrócić uwagę społeczeństwa na zdrowie przyszłych matek oraz ich dzieci. - Właściwe nawyki zdrowotne są bardzo ważne już od najmłodszych lat, dlatego dbając o przyszłe matki, a tym samym jeszcze nienarodzone dzieci przyczyniamy się do lepszego życia przyszłych pokoleń - poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Katowicach Beata Kempa.

Jak wynika z ogólnopolskich badań zrealizowanych w szpitalach przez pracowników inspekcji sanitarnej, 10,1 proc. kobiet ciężarnych pije alkohol, 7 proc. pali papierosy, 2,2 proc. przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, a 22,5 proc. kobiet ciężarnych jest codziennie narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu.

- Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu. Niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne. Niepokojącym jest również fakt, że aż 56,5 proc. kobiet ciężarnych nie uzyskało od lekarza informacji na temat skutków spożycia alkoholu w ciąży. Co gorsza, 1,4 proc. Polek dowiadywało się w gabinecie lekarskim, że picie małej ilości alkoholu w ciąży jest dopuszczalne lub nawet zalecane - poinformowała Kempa.

Celem kampanii jest przeciwdziałanie takim zjawiskom. Dlatego jest ona skierowana nie tylko do kobiet. Obejmie ona również ok. 40 tys. uczniów - dziewcząt i chłopców - ze szkół ponadgimnazjalnych woj. śląskiego. W szkołach będzie realizowany program edukacyjny dotyczący m.in. problematyki uzależnień. Uczniowie w ramach zajęć szkolnych będą się spotykać z przeszkolonymi nauczycielami, psychologami. Pierwsze zajęcia rozpoczną się na przełomie 2013 i 2014 roku. Nowością będzie także platforma e-learningowa poświęcona m.in. promocji zdrowia.

Projekt Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych substancji psychoaktywnych jest współfinansowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Ogólnopolskie badania w szpitalach nt. zachowań zdrowotnych kobiet w ciąży realizowane były przed wdrożeniem projektu. Posłużyły one do oceny skali zjawiska dotyczącego używania substancji psychoaktywnych przez kobiety w ciąży oraz skutków zdrowotnych wynikających z ich używania dla potomstwa. Udział w nich wzięło 2913 kobiet z całego kraju, w tym 373 z woj. śląskiego. Wyniki zostały opracowane przez Główny Inspektorat Sanitarny. Zostaną powtórzone pod koniec trwania kampanii - na przełomie września i października 2016 roku.

W 2012 roku u 0,5 proc. badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzono cechy alkoholowego zespołu płodowego (FAS) - m.in. niedorozwój płytek paznokciowych, krótkie szpary powiekowe, brak rynienki nosowo-wargowej, zez, cienką górną wargę i krótką szyję.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum