Śląskie: w 2013 r. przybyło dawców narządów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2014 18:17

Liczba dawców narządów w Śląskiem wzrosła z 55 w 2012 r. do 78 w roku 2013 - poinformowano we wtorek (25 lutego) w Katowicach podczas konferencji poświęconej transplantacji narządów. W blisko 20 szpitalach pobrano ich łącznie ponad 200.

- Z reguły województwo śląskie (4,6 miliona mieszkańców) utrzymywało się w ciągu ostatnich kilku lat na poziomie ok. 10-11 dawców na milion mieszkańców. W 2012 roku mieliśmy niewielki wzrost, było ich 12, a w roku ubiegłym już 17. To jest bardzo dobry wynik - mówił jeden z koordynatorów Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplantu w województwie Wojciech Saucha.

Poltransplant to podlegająca Ministerstwu Zdrowia jednostka państwowa, która zajmuje się organizacją i koordynacją transplantacji.

Liczba pobranych narządów w porównaniu z 2012 rokiem zwiększyła się - jak podał Saucha - z ok. 150 do 210. - Największy wzrost odnotowaliśmy w przypadku pobrań nerek - dodał. W ubiegłym roku w szpitalach województwa śląskiego pobrano 153 nerki, z czego do przeszczepu zakwalifikowano 147. - Przed wszczepieniem każdy narząd jest badany. Tylko niewielki procent nie kwalifikuje się do przeszczepu - wyjaśnił Saucha.

Pobierane w Śląskiem narządy, takie jak m.in. nerki i wątroba, niekoniecznie muszą być przeszczepiane w ośrodkach transplantacji narządów na terenie tego województwa. - To dotyczy głównie nerek i wątroby. W przypadku serca jest inaczej. Na razie liczba pobrań jest zbyt niska. To zapotrzebowanie udaje się osiągnąć prawie w połowie, reszta pochodzi z innych województw - poinformował Saucha.

Narządy trafiały głównie do dwóch ośrodków transplantacji narządów w województwie śląskim - Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii dr hab. Grzegorz Budziński poinformował, że w Szpitalu Klinicznym im. Mielęckiego oprócz 143 transplantacji nerek wykonano też m.in. 31 przeszczepów wątroby.

W Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) ubiegły rok też oceniają jako dobry. - Obok 2300 operacji serca, jakie wykonaliśmy, w tym bardzo wielu małoinwazyjnych, przeprowadziliśmy prawie 50 transplantacji, w tym 35 serc i 12 płuc - z dobrym efektem - zaznaczył konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii, dyrektor ŚCCS prof. Marian Zembala.

Prof. Zembala podkreślał, że na uznanie zasługuje ok. 20 szpitali, wśród których większość odnotowała zwiększoną aktywność dotyczącą zgłaszania dawców. Dodał, że zaobserwowano, iż w ubiegłym roku donacja wzrosła szczególnie w szpitalach wielospecjalistycznych.

Największą liczbę donacji odnotowano w ubiegłym roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, gdzie pobrano ok. 50 narządów, w tym m.in. cztery serca.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum