Śląskie: uczniowie z 40 szkół będą promować ideę transplantacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2014 16:56

Podczas inauguracji kampanii "Drugie życie" poinformowano, że uczniowie z 40 szkół woj. śląskiego, promując ideę transplantacji, będą m.in. rozdawać oświadczenia woli dawców organów w swoich miastach.

Śląskie: uczniowie z 40 szkół będą promować ideę transplantacji
Kampanię rozpoczęli 16 stycznia harcerze z Hufca Chorzów oraz studenci Śląskiego Uniwersytetyu Medycznego, którzy na rynku w Katowicach rozdawali oświadczenia woli. "

- Oddanie narządu to jest danie nowego życia - powiedział w środę (22 stycznia) podczas konferencji prasowej inaugurujące kampanię prof. Andrzej Więcek, konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii.

Celem kampanii jest propagowanie wiedzy nt. transplantacji, świadomego dawstwa narządów oraz konieczności edukowania młodych ludzi.

- Generalnie jest to ciągle temat wywołujący pewne lęki i obawy; dotyczy to przedstawicieli różnych warstw, w tym nawet środowiska medycznego, stąd w dalszym ciągu istnieje wielka potrzeba, żeby propagować ideę dawstwa narządów - podkreślał prof. Więcek.

Kampania "Drugie życie" jest organizowana od 2009 r. - w woj. śląskim po raz pierwszy. W śląskiej edycji udział weźmie 40 szkół, których uczniowie będą w swoich środowiskach rozdawać oświadczenia woli, organizować spotkania i koncerty promujących ideę przeszczepów. Trzy najciekawsze kampanie szkolne zostaną nagrodzone czekami w wys. 1 tys. zł. Pieniądze będzie można wykorzystać na cele charytatywne.

W ciągu minionych kilku lat w kampanii udział wzięło ok. 150 tys. uczniów z 430 szkół z całego kraju. Łącznie rozdali około pół miliona oświadczeń woli dawców organów.

Konferencja odbyła się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W 2013 r. w tamtejszej klinice nefrologii, endokrynologii i chorób przemiany materii, wykonano ok. 150 transplantacji nerek.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum