Śląskie: tyski szpital Megrez będzie działać jako placówka hybrydowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 18:15

Od połowy września Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach funkcjonuje jako placówka wielospecjalistyczna dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 z woj. śląskiego, wymagających leczenia specjalistycznego. Wraca też do leczenia innych chorych.

Śląskie: tyski szpital Megrez będzie działać jako placówka hybrydowa
Obecnie dobiegają końca prace remontowo-porządkowe i stale prowadzone są dezynfekcje i ozonowanie pomieszczeń, aby mógł działać jako placówka hybrydowa. Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp. z o.o.

Obecnie dobiegają końca prace remontowo-porządkowe i stale prowadzone są dezynfekcje i ozonowanie pomieszczeń, aby mógł działać jako placówka hybrydowa - poinformował w poniedziałek (28 września) szpital.

Zgodnie z ogłoszoną przed kilkoma tygodniami strategią walki z pandemią został on zaliczony do grupy 9 szpitali wielospecjalistycznych na trzecim, najwyższym poziomie zabezpieczenia. Oznacza to, że będą tam leczeni pacjenci zakażeni koronawirusem, wymagający specjalistycznego leczenia w zakresie chorób zakaźnych, wewnętrznych, intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chirurgii rekonstrukcji narządu ruchu, okulistyki, otolaryngologii, ginekologii, położnictwa oraz neonatologii.

Jednocześnie, przy zachowaniu najwyższych wymogów bezpieczeństwa, szpital sukcesywnie wraca do działalności sprzed okresu funkcjonowania jako placówka jednoimienna. W pierwszej kolejności uruchomiona zostanie rehabilitacja, diagnostyka obrazowa oraz planowane zabiegi z m.in. ortopedii, chirurgii, okulistyki i laryngologii.

- Bezpieczeństwo pacjentów jest dla naszej placówki priorytetem. Organizacja pracy szpitala w formule hybrydowej polega na wytyczeniu osobnych dróg przemieszczania się pacjentów zakażonych i niezakażonych tak, by odseparować obie grupy od siebie. Szpital posiada na te potrzeby m.in. osobny budynek dla pacjentów zakaźnych i wydzieloną salę operacyjną dedykowaną tylko pacjentom covidowym, a mając na uwadze najwyższą troskę o wszystkich tu obecnych, wdrażamy również specjalne procedury i sposoby postępowania, regularnie dezynfekujemy i ozonujemy wszystkie pomieszczenia. Cieszymy się, że potencjał Megrez ponownie zostanie wykorzystany na potrzeby wszystkich, nie tylko chorych na koronawirusa - powiedziała w poniedziałek (28 września) prezes szpitala Mariola Szulc.

Od 29 września ponownie rusza zakład rehabilitacji. W oczekiwaniu na pacjentów pomieszczenia zostały wyremontowane i zdezynfekowane. W pierwszej kolejności na zabiegi przyjmowani będą pacjenci, którzy przed 16 marca mieli już wyznaczone terminy lub byli w trakcie leczenia. W dalszej kolejności zapisywani będą nowi pacjenci ze skierowaniami.

Pełną parą idą również przygotowania do planowanego na 12 października otwarcia Zakładu Diagnostyki Obrazowej, który został wyposażony m.in. w sterylizator plazmowy, zapewniający ciągłą filtrację powietrza z drobnoustrojów. W pierwszej kolejności przyjmowani będą pacjenci, którzy zostali zapisani na badania do marca, następnie zakład zacznie przyjmować nowe zapisy. W październiku planowe operacje zaczną wykonywać tzw. oddziały zabiegowe szpitala, chirurgii rekonstrukcji narządu ruchu, chirurgii ogólnej, okulistyki i laryngologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum