Śląskie: trudna sytuacja epidemiologiczna w dwóch DPS w powiecie lublinieckim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2020 18:04

Masowe zakażenia koronawirusem odnotowano w dwóch Domach Pomocy Społecznej (DPS) w powiecie lublinieckim (Śląskie) - w Koszęcinie i Woźnikach. Większość pensjonariuszy obu domów trafiła do szpitali.

Fot. Fotolia

W nocy z wtorku na środę (14/15 kwietnia) ewakuowano Dom Pomocy Społecznej w Woźnikach. Według informacji służb wojewody śląskiego, zakażenie koronawirusem potwierdzono u 25 osób. Zdrowi pensjonariusze trafili do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Tychach, 7 osób z ujemnym wynikiem - do ośrodka Caritas w Częstochowie. Personel przebywa w kwarantannie domowej.

Wcześniej, pod koniec marca, problem pojawił się w domu dla kobiet przewlekle psychicznie chorych w Koszęcinie. Spośród 32 pensjonariuszek zachorowało 29. Trzy kobiety zmarły, dwie kolejne są w ciężkim stanie - poinformował w środę PAP dyrektor placówki Dariusz Szyndzielorz. Zachorowało też 8 pracownic.

Jak zapewnił w środę dyrektor Szyndzielorz, dom w Koszęcinie został zdezynfekowany i jest gotowy na przyjęcie pensjonariuszek po ich powrocie ze szpitali. Lada dzień powinny tam wrócić podopieczne, które nie zachorowały i przebywają obecnie pod opieką personelu i wolontariuszy w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Koszęcinie. - Sytuacja powoli się normalizuje, ale do pełnej normalności jeszcze daleko - przyznał szef ośrodka. 

Anna Gumułka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum