Śląskie: sześcioosobowa rodzina z Rudy Śląskiej zakażona koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2020 11:25

Sześcioosobowa rodzina górnicza z Rudy Śląskiej jest zakażona koronawirusem - wynika z informacji przedstawicieli władz miasta. Po tym, gdy na Covid-19 zachorował mieszkający w Rudzie Śląskiej górnik z bytomskiej kopalni, obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono także u jego żony i czwórki dzieci.

Liczba mieszkańców Rudy Śląskiej ze stwierdzonym wirusem Covid-19 wzrosła do 89 osób. Fot. Shutterstock

"Pięć nowych zachorowań odnotowaliśmy u rodziny górnika (żona, czworo dzieci) pracującego w bytomskiej kopalni, u którego wirusa stwierdzono kilka dni temu. Cała rodzina została objęta izolacją. Wszyscy czują się dobrze" - poinformował w środę (6 maja) w portalu społecznościowym wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Jak informowały wcześniej służby prasowe Węglokoksu, do którego należy bytomska kopalnia Bobrek-Piekary, wśród pracowników tego zakładu potwierdzono dotąd 23 przypadki zakażenia koronawirusem.

Jak poinformował wiceprezydent Rudy Śląskiej, w ostatnim czasie w tym mieście potwierdzono kolejnych 11 przypadków zakażenia.

"To największy dobowy przyrost stwierdzonych zachorowań w Rudzie Śląskiej od początku pandemii. Tym samym liczba mieszkańców Rudy Śląskiej ze stwierdzonym wirusem Covid-19 wzrosła do 89 osób" - podał Mejer.

Cztery kolejne potwierdzone w ostatnim czasie przypadki to dwóch pacjentów rudzkiego szpitala (jeden został już przewieziony do szpitala jednoimiennego w Raciborzu, drugi wkrótce trafi do placówki zakaźnej) oraz dwie osoby z personelu.

"W tej chwili służby sanitarne ustalają źródło zakażenia. Przypominam, że od kilku tygodni szpital systematycznie bada swoich pracowników. Od dziś testy na obecność koronawirusa będą wykonywane każdemu przyjmowanemu do szpitala pacjentowi" - poinformował wiceprezydent miasta.

O dwóch innych osobach, u których niedawno potwierdzono zakażenia, samorząd nie ma jeszcze szczegółowych informacji.

"Jeszcze raz apeluję o rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, ze najsłabszym ogniwem w walce z wirusem nie są procedury, tylko ludzie" - podsumował Krzysztof Mejer.

Według przekazanych w środę (6 maja) rano danych sanepidu, w woj. śląskim zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd łącznie u 2935 osób; poinformowano też o 145 nowych przypadkach infekcji. Od początku epidemii w regionie zmarło 133 chorych, a 613 osób wyzdrowiało. Pobrano ponad 35 tys. próbek do testów na obecność SARS-CoV-2, z czego 1727 minionej doby. Hospitalizowanych z powodu podejrzenia lub zakażenia koronawirusem jest w regionie 435 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum