×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Śląskie: solidarni z chorymi na cukrzycę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 listopada 2013 17:32

Słynna hala Spodka w Katowicach oraz symbol Gliwic - wieża Radiostacji - rozbłysną w czwartek (14 listopada) na niebiesko, aby uczcić przypadający 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy.

Śląskie: solidarni z chorymi na cukrzycę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Według najnowszych danych, na cukrzycę cierpią w Polsce już co najmniej 3 mln osób. Aż u 1 mln z nich, czyli jednej trzeciej, choroba jest niezdiagnozowana.

Obchody Światowego Dnia Cukrzycy zorganizował śląski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland. Oprócz podświetlenia charakterystycznych budynków regionu złożyły się też na nią m.in. konkursy w przedszkolach i internecie, zaplanowane na sobotę w centrach handlowych badania profilaktyczne czy ulotki z informacjami o chorobie, rozdawane w śląskich restauracjach, z którymi stowarzyszenie nawiązało współpracę.

- Podświetlenie charakterystycznych obiektów regionu to wyraz solidarności z osobami chorymi. Chcemy zwrócić uwagę na tę coraz powszechniej występującą chorobę i przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka. Możemy ograniczyć ryzyko zachorowania, a jeśli już chorujemy - uniknąć groźnych powikłań - powiedziała wiceprezydent śląskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny Anna Szczegielniak.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która występuje, gdy trzustka nie jest w stanie produkować insuliny lub gdy nasz organizm nie jest w stanie jej wykorzystywać. Insulina jest produkowanym właśnie przez trzustkę hormonem, który pozwala, aby glukoza pochodząca ze spożywanych pokarmów przedostała się z krwi do komórek naszego ciała w celu wyprodukowania energii koniecznej do funkcjonowania organizmu.

Nieleczona lub niewłaściwie prowadzona cukrzyca może prowadzić do groźnych konsekwencji, uszkadza bowiem tkanki i narządy. Niemal wszyscy pacjenci chorujący na cukrzycę mają po pewnym czasie problemy ze wzrokiem, nierzadko choroba prowadzi do ślepoty.

- Oczne powikłania cukrzycy są wpisane w historię tej choroby - jeżeli ktoś zaczyna wcześnie chorować, to już po ok. 10 latach prawdopodobnie będzie miał zaburzenia dotyczące wzroku - powiedziała dr hab. Dorota Pojda-Wilczek z Katedry Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, pracująca w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5.

Jak zaznaczyła, ogromne znaczenie dla uniknięcia groźnych powikłań ma postawa chorego. - Istotne jest to, jak pacjent podchodzi do swojej choroby - czy jest świadomy, że może mieć komplikacje i czy stara się poprzez zachowanie pewnych ograniczeń, które zalecają mu lekarze, przez przestrzeganie reżimu diety, stosowanie leków oraz kontrolę ograniczyć następstwa choroby - dodała. Jak zaznaczyła doc. Pojda-Wilczek, pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą powinni przynajmniej raz w roku zgłaszać się na kontrolę do okulisty. - Dzięki właściwemu leczeniu i postępowaniu można chorować wiele lat na cukrzycę i mieć bardzo małe zmiany oczne - zapewniła.

Światowy Dzień Cukrzycy jest międzynarodowym wydarzeniem obchodzonym corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin sir Frederick'a Banting'a, który w 1922 r. wspólnie z asystentem Charlesem Bestem odkrył insulinę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze