Śląskie: sms o treści "oddaj krew" sposobem na letnie braki w RCKiK

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2013 19:26

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK) od pewnego czasu wysyła do dawców sms-y z zaproszeniem do oddawania krwi. To m.in. dzięki temu, mimo wakacji, w regionie nie brakuje krwi - wyjaśniał szef katowickiego RCKiK Stanisław Dyląg

Śląskie: sms o treści "oddaj krew" sposobem na letnie braki w RCKiK

Nieznacznie, o 15-18 proc., obniżona jest tylko średnia miesięczna rezerwa.

Katowickie RCKiK od paru lat regularnie prosi krwiodawców o podawanie numerów telefonów komórkowych i pyta o zgodę na powiadomienie - w razie braków krwi.

- Niedawno wysłaliśmy około 8 tys. sms-ów, że mamy zmniejszony stan krwi i zapraszamy serdecznie do jej oddania. Okazuje się, że 15-20 proc. odbiorców reaguje. To bardzo dobra sytuacja - podkreślił Dyląg. - To najlepszy lipiec do 12 lat - dodał. 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaopatruje w krew i jej składniki około 125 śląskich szpitali i klinik. Rocznie pobiera krew blisko 100 tys. razy, co stanowi 10 proc. poboru krwi w Polsce. W minionych latach zdarzało się, że z powodu wakacyjnych niedoborów szpitale musiały przesuwać terminy niektórych planowanych operacji. Obecnie nie ma takiej potrzeby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum