Śląskie: ranni w katastrofie kolejowej są w 14 szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2012 17:30

57 osób, które odniosły obrażenia w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, leży w 14 szpitalach w trzech województwach: śląskim, małopolskim i świętokrzyskim - podał w niedzielę (4 marca) po południu Śląski Urząd Wojewódzki.

Znane są imiona i nazwiska wszystkich hospitalizowanych osób. 9 rannych leży w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu, 1 osoba w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, do szpitala wojskowego w Krakowie przewieziono 2 osoby. W piekarskiej "urazówce" jest 3 poszkodowanych, a do szpitala w Myszkowie trafiło 6 osób.

Do częstochowskich placówek przewieziono 7 rannych. W częstochowskim szpitalu przy ul. Mirowskiej są 3 osoby, a 4 kolejne w Szpitalu Najświętszej Maryi Panny. W Szpitalu w Dąbrowie Górniczej jest 2 poszkodowanych, w Zawierciu - 10, a we Włoszczowie -7.

1 ranna osoba została przewieziona do szpitala w Czerwonej Górze koło Kielc, kolejna do Buska Zdroju. W Jędrzejowie leży 4 rannych, w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach - 1, a w Miechowie - 3.

Jak informował ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu najczęstsze urazy to złamania kręgosłupa i miednicy. Dodał, że wszyscy są przytomni, choć życie jednej pacjentki jest zagrożone. Pacjenci, którzy trafili do sosnowieckiego szpitala mają od 17 do 74 lat.

Ranni pozostający w szpitalu w Zawierciu odnieśli głównie obrażenia wielonarządowe w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Trzy osoby zostały zoperowane w trybie pilnym i obecnie przebywają na oddziale intensywnej terapii.

We włoszczowskiej lecznicy czworo rannych przebywa na oddziale chirurgii, a trzech - na ortopedii. Doznali ogólnych potłuczeń, złamań, urazów klatki piersiowej, a ich stan jest stabilny. Lekarze dyżurni na tych oddziałach poinformowali, że prawdopodobnie dwie osoby z ortopedii i co najmniej jedna z chirurgii jeszcze w niedzielę (4 marca) będą mogły opuścić szpital.

Wśród poszkodowanych, którzy trafili do szpitali jest ośmiu obcokrajowców - 6 Ukraińców, oraz obywatele Mołdawii i Czech.

Przypomnijmy, że w sobotę (3 marca) wieczorem w pobliżu Szczekocin k. Zawiercia - na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa - zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wsch. - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się pociąg Przemyśl-Warszawa. Oba składy miały razem 11 wagonów. Zginęło 16 osób, a 56 zostało rannych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum