Śląskie: przedszkolaki mają zbyt rzadko badany wzrok

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2012 16:35

Blisko 50 proc. dzieci w przedszkolach nie zostało nigdy zbadanych przez okulistę, a blisko 40 proc. nie miało badanej ostrości wzroku nawet podczas bilansu zdrowotnego u pediatry.

O wynikach badań przeprowadzonych w 15 śląskich przedszkolach przez członków Studenckiego Koła Naukowego, działającego przy Klinice Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, poinformowała kierująca nimi dr hab. Dorota Pojda-Wilczek.

Studenci odwiedzili 15 przedszkoli, m.in. w Gliwicach, Zabrzu, Sosnowcu, Katowicach i Tychach. Blisko 600 rodziców wypełniło ankietę. Wynika z niej, że niemal połowa dzieci nie była nigdy u okulisty, a blisko 40 proc. maluchów nie miało nigdy badanej ostrości wzroku.

Tymczasem schorzenia narządu wzroku należą do najczęstszych zaburzeń u dzieci w wieku przedszkolnym. Szacuje się, iż dotyczą one 15-20 proc. wszystkich rozpoczynających naukę dzieci.

Dr hab. Dorota Pojda-Wilczek podkreśliła, że rodzice powinni bezwzględnie poddawać dzieci badaniom bilansowym - a podczas takiego badania w wieku 4 lat pediatra winien sprawdzić dziecku ostrość wzroku i wpisać wynik do książeczki zdrowia.

Najczęściej do wizyty z dzieckiem u okulisty skłania rodziców widoczny zez. Do specjalisty należy się też udać, jeśli dziecko nieprawidłowo się porusza - potyka, uderza o przedmioty, ma problem z rozróżnianiem kolorów, przekrzywia głowę, patrzy na przedmioty z bardzo bliska. Do wizyty u lekarza mogą też skłonić choroby i wady wzroku występujące w rodzinie.

- Wyniki badania wskazują, że warto opracować akcję informacyjną, aby trafić do świadomości rodziców i pediatrów. Plakaty i ulotki mogłyby się pojawić na oddziałach noworodkowych, w przedszkolach, w poradniach pediatrycznych - ocenia Pojda-Wilczek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum