Śląskie: program walki z gruźlicą z pozytywną opinią AOTM

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2012 16:46

Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie zaopiniowała projekt ''Wojewódzkiego Programu Walki z Gruźlicą na lata 2012-2014".

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, ''Wojewódzki Program Walki z Gruźlicą na lata 2012-2014" wyróżnił się na tle programów zdrowotnych w dziedzinie chorób płuc i jako jeden z nielicznych w Polsce, wśród dokumentów obejmujących powyższą kategorię tematyczną, został pozytywnie zaopiniowany przez prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Opinia AOTM potwierdziła, że program odnosi się do istotnego problemu zdrowotnego i jest dostosowany do potrzeb lokalnej populacji - województwa śląskiego. Ten region Polski z najwyższą w kraju gęstością zaludnienia ma wysokie wskaźniki zapadalności na gruźlicę.

Program zakłada nawiązanie współpracy z instytucjami, w których przebywają osoby z grup największego ryzyka. Agencja podkreśla, że fakt diagnozowania w województwie śląskim chorych z gruźlicą lekooporną stwarza pilną potrzebę poprawy dostępności świadczeń o wysokim standardzie w zakresie diagnostyki i leczenia tej choroby.

Program ma na celu obniżenie niekorzystnych dla województwa wskaźników zachorowalności i umieralności na gruźlicę, a także zwiększenie świadomość mieszkańców województwa z zakresu postaw prozdrowotnych. W czasie realizacji programu zaplanowane jest przebadanie rocznie około 900 pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

Istotnym wydarzeniem jest również nominacja Krajowego Referencyjnego Laboratorium Prątka w Warszawie dla Centralnego Laboratorium Zespołu Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach.

Krajowe Referencyjne Laboratorium Prątka, biorąc pod uwagę wyposażenie w nowoczesną aparaturę, zakres wykonywanej diagnostyki i kwalifikacje personelu powołało Regionalne Referencyjne Laboratorium Prątka dla województwa śląskiego. Do zadań laboratorium będzie należał m.in. nadzór merytoryczny nad laboratoriami prątka gruźlicy w województwie śląskim, organizowanie szkoleń i regionalnych konferencji oraz prowadzenie sprawdzianów jakości pracy w laboratoriach prątka na terenie województwa śląskiego.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum