Śląskie: profilaktyczne badanie USG u ponad 400 dzieci

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2015 14:14

W Dąbrowie Górniczej w środę (8 kwietnia) ruszyła wspólna akcja Fundacji Iskierka i Fundacji Nasze Dzieci pod hasłem: "Profilaktyka jest OK".

Śląskie: profilaktyczne badanie USG u ponad 400 dzieci

Od 8 do 10 kwietnia w godz. 8.30-17.30 ponad setka dzieci będzie miała przeprowadzone w Dąbrowie Górniczej badanie USG w obrębie jamy brzusznej oraz pachwin pod kątem wczesnego wykrywania zmian nowotworowych i innych nieprawidłowości. Docelowo akcja jest dedykowana ponad 400 dzieciom ze Śląska i Zagłębia, w kolejnych etapach.

Badanie prowadzą doświadczeni lekarze diagności z Katedry i Zakładu Radiologii Lekarskiej i Radiodiagnostyki przy współpracy ze specjalistami z Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którzy zgodzili się na bezpłatny udział w akcji.

- Środowisko polskich onkologów dziecięcych od wielu lat sugeruje włączenie badania USG brzucha do badań profilaktycznych wykonywanych u wszystkich dzieci, najlepiej przed drugim rokiem życia. Niestety nadal nie ma na to publicznych pieniędzy. Ponadto profilaktyczne badanie USG brzucha pozwoliłoby na wczesne wykrycie wad rozwojowych, do tej pory niemych klinicznie i wdrożenie właściwego postępowania leczniczego - tak o znaczeniu akcji mówi prof. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum