Śląskie: powiat bielski chce przeprowadzić badania słuchu wśród uczniów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2020 17:04

Powiat bielski opracuje program badań przesiewowych słuchu dla uczniów najmłodszych klas podstawówek. - Często słyszymy od nauczycieli i pedagogów, że młodsze dzieci mają coraz większy problem ze słuchem - powiedziała Lucyna Majewska z bielskiego starostwa.

Śląskie: powiat bielski chce przeprowadzić badania słuchu wśród uczniów
Wicepremier Jarosław Gowin; FOT. Arch. RZ

- Prowadzimy w szkołach podstawowych w naszych gminach wiele działań, takich jak konkursy i prelekcje. W czasie tych spotkań często słyszymy od nauczycieli i pedagogów szkolnych, że młodsze dzieci mają coraz większy problem ze słuchem. Zwracają na to uwagę również radni powiatowi - powiedziała szefowa wydziału zdrowia starostwa Lucyna Majewska.

Jak podkreśliła, słabszy słuch może skutkować u ucznia kłopotami z nauką. - Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice jak najszybciej dowiedzieli się o tym i podjęli leczenie - powiedziała.

Sposobem na zaradzenie sytuacji ma być program badań przesiewowych w szkołach podstawowych, który obejmie co najmniej uczniów klas od pierwszej do trzeciej. - Być może działaniami uda się objąć także starsze dzieci z klas 4 i 5. To ogromne przedsięwzięcie. Wcześniej samorząd powiatu bielskiego takiego programu nie miał - wskazała Lucyna Majewska.

Szefowa wydział zdrowia zaznaczyła, że do przeprowadzenia badań trzeba się dobrze przygotować. Chciałaby jednak, aby został on zrealizowany w najbliższym roku szkolnym. - Program poprzedzić musi przygotowanie diagnozy zdrowotnej i budżetu. Musimy też wystąpić o ocenę do Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Dopiero z pozytywną opinią będziemy mogli przedstawić projekt działań radzie powiatu - wyjaśnia Majewska.

Dodała zarazem, że powiat chciałby skorzystać z doświadczeń tych, którzy zmierzyli się już z problemem, szczególnie województwa mazowieckiego.

Lucyna Majewska zaznaczyła, że obecnie trudno oszacować koszty programu. "Zależeć one będą m.in. od liczby dzieci z klas 1-3 w szkołach podstawowych w gminach należących do powiatu bielskiego" - wyjaśniła.

Powiat bielski był w ostatnich latach współorganizatorem badań przesiewowych wzroku dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Przeprowadziła je jedna z bielskich klinik okulistycznych.

Powiat bielski obejmuje 10 gmin położonych wokół Bielska-Białej. Zamieszkuje go blisko 160 tys. mieszkańców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum