Anna Gumułka - PAP/Rynek Zdrowia | 05-02-2019 07:55

Śląskie: ponad 23 tys. zachorowań na grypę - wzrost typowy dla tego okresu

Ponad 23 tys. osób zachorowało na ostatnich tygodniach na grypę w województwie śląskim, jedna osoba zmarła - informuje sanepid. W dwóch szpitalach w Bielsku-Białej częściowo zakazano odwiedzin i wstrzymano przyjęcia.

Chociaż wzrost liczby zachorowań w ostatnim czasie jest wyraźny, to jest typowy dla okresu styczeń - marzec. Fot. Archiwum

Większość przypadków choroby jest spowodowana przez wirus AH1N1, tzw. świńską grypę.

- Zmarły to 63-letni mężczyzna, który chorował też na wiele innych chorób - mówi kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach Renata Cieślik-Tarkota.

Dodaje, że chociaż wzrost liczby zachorowań w ostatnim czasie jest wyraźny, to jest typowy dla okresu styczeń - marzec, kiedy co roku najwięcej osób choruje na grypę. W takim samym okresie 2018 r. grypę miało prawie 20,5 tys. osób, a w 2017 r. - ponad 29 tys.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bielsku-Białej stwierdzono już 15 przypadków grypy,  trzy z tych osób zmarły, ale jak wyjaśniła rzeczniczka szpitala Jolanta Trojanowska, "byli to chorzy z innymi, mocnymi obciążeniami, badania potwierdziły u nich jednak obecność wirusa".

W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań dyrektor wprowadził zakaz odwiedzin pacjentów oddziału chorób wewnętrznych i diabetologii, a w pozostałych oddziałach ograniczenie odwiedzin do jednej osoby u pacjenta. Wstrzymano też planowe przyjęcia na dwa oddziały.

Podobna sytuacja jest w Beskidzkim Centrum Onkologii - wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin pacjentów oddziału kardiologii i kardioonkologii oraz oddziału gastroenterologicznego z pododdziałem chorób wewnętrznych, wstrzymano także przyjęcia planowe do oddziału kardiologii i kardioonkologii. Ograniczono także odwiedziny do jednej osoby przy łóżku pacjenta w godzinach 16-18 w pozostałych oddziałach szpitala.