Śląskie: otwarte mistrzostwa ratowników medycznych już na finiszu

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2018 19:50

W czwartek (24 maja) zakończyła się rywalizacja podczas 10. Otwartych Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Medycznym. Zwycięzcy zawodów zostaną ogłoszeni 25 maja.

Przez cały dzień 20 ekip konkursowych, pod bacznym okiem sędziów, wypełniało w wybranych punktach Gliwic konkursowe zadania. Fot. Materiały prasowe

Specyfika mistrzostw w ratownictwie polega m. in. na tym, że uczestnicy dopiero podczas samych zawodów dowiadują się, jakie zadania na nich czekają. W tym roku ratownicy musieli m. in. udzielić pomocy dziecku użądlonemu przez owada, przeprowadzić reanimację biegacza, który stracił przytomność po zakończeniu maratonu, a także pomóc pacjentowi po upadku. Na wykonanie każdego zadania było 10 minut. Sędziowie oceniali prawidłowość zastosowanych procedur, wiedzę medyczną i ponadprzeciętne umiejętności ratowników.

- Mistrzostwa mają charakter rywalizacji sportowej, ale to przede wszystkim ćwiczenia praktyczne, prawdziwe zdarzenia z codziennej pracy w realnym, miejskim otoczeniu. Niezależnie od rywalizacji, mistrzostwa to również okazja to spotkania ludzi z branży, dyskusji i wymiany doświadczeń - mówi Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

W zawodach bierze udział 20 zespołów ratowniczych. Mistrzostwa Śląska maja charakter otwarty, są równocześnie eliminacją do Mistrzostw Polski, dlatego większość startujących to ekipy spoza województwa śląskiego. Reprezentacja Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach startuje w mistrzostwach, ale - jak przystało na gospodarza - nie będzie ujęta w generalnej klasyfikacji.

Głównym organizatorem zawodów jest Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. Współorganizatorami są Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ oraz Miasto Gliwice.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum