Śląskie: od września mniej karetek S - władze Gliwic protestują

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2019 13:50

Pięć specjalistycznych karetek pogotowia ratunkowego w województwie śląskim we wrześniu ma zmienić kategorię na podstawową. Jedynego ambulansu z lekarzem na pokładzie zostaną w ten sposób pozbawione m.in. Gliwice. Władze miasta sprzeciwiają się takiej zmianie.

Śląskie: od września mniej karetek S - władze Gliwic protestują
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W całym województwie śląskim działa obecnie 41 karetek S. Od 1 września, po aktualizacji wojewódzkiego planu działania systemu PRM, liczba karetek specjalistycznych w województwie spadnie. Ambulansu z lekarzem nie będzie już w Chorzowie, Rybniku, Rajczy i Gliwicach. Ubędzie też jeden zespół specjalistyczny w Katowicach (pozostaną tam jednak jeszcze trzy inne) - podaje Gazeta Wyborcza.

Władze Gliwice protestują przeciw likwidacji karetki z lekarzem. Prezydent Gliwic w liście do wojewody śląskiego sprzeciwił się działaniom, które jego zdaniem obniżają poziom zabezpieczenia ratownictwa medycznego w Gliwicach.

Podkreślił, że w mieście rośnie odsetek ludzi starszych, którzy będą potrzebować fachowej pomocy medycznej zespołu specjalistycznego, w którego składzie jest lekarz. Zwrócił również uwagę, że bliskość autostrad A1 i A4, DK 88 oraz DTŚ wymaga uruchomienia w mieście większej niż dotychczas liczby zespołów ratownictwa medycznego, zwłaszcza specjalistycznego.

Więcej: gliwice.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze