Śląskie: nocna i świąteczna opieka w prasie, na ulotkach, z ambony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 17:00

Ulotki i plakaty, wkładki w lokalnej prasie, informacja przekazywana w klubach seniora czy przez księży podczas ogłoszeń parafialnych - tak śląski oddział Funduszu oraz samorządy woj. śląskiego informują mieszkańców o zmianach w nocnej i świątecznej opiece medycznej.

Śląskie: nocna i świąteczna opieka w prasie, na ulotkach, z ambony
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

1 października zacznie funkcjonować sieć szpitali, dotychczas zakwalifikowano do niej ok. 600 placówek. W efekcie reformy służby zdrowia w placówkach tych będzie można uzyskać również pomoc medyczną w nocy i dni wolne od pracy, kiedy nie działają poradnie lekarzy rodzinnych.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Doros, aby pomóc pacjentom w dotarciu do właściwej placówki, śląski oddział NFZ uruchomił specjalny telefon dla pacjentów: 32 735 15 00, pod którym pracownicy oddziału będą dyżurować od piątku 29 września od godz. 16.00 do poniedziałku 2 października do godz. 8.00.

W śląskim oddziale NFZ odbyły się spotkania z dotychczasowymi i nowymi świadczeniodawcami, gdzie przekazano informacje praktyczne dot. nocnej i świątecznej opieki oraz materiały informacyjne dla pacjentów (plakaty o sieci, plakaty o nocnej oraz ulotki).

- Ponieważ zmiana w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej nastąpi w weekend, dotychczasowi świadczeniodawcy zostali zobowiązani do przyjmowania pacjentów do godz. 8 w niedzielę 1 października, a nie do północy 30 września. Nowe podmioty zaczną pracę od godz. 8 w niedzielę - powiedziała Małgorzata Doros.

Poza tradycyjną dystrybucją materiałów w 4 delegaturach oraz 15 sekcjach obsługi ubezpieczonych oddział udostępnił je w wersji elektronicznej, wygodnej do samodzielnego wydruku, na swojej stronie internetowej http://www.nfz-katowice.pl/news/73/dla-swiadczeniodawcy/druki-do-pobrania.

Informacje przekazano również wszystkim świadczeniodawcom podstawowej opieki zdrowotnej w ramach tzw. Portalu Świadczeniodawcy. O zmianach został poinformowany Śląski Urząd Wojewódzki i Centrum Zarządzania Kryzysowego, regionalne izby lekarskie, pielęgniarskie i aptekarskie. W dwóch największych regionalnych dziennikach zostały w piątek opublikowane listy teleadresowe oraz informacje o zasadach nocnej i świątecznej opieki.

- Działania informacyjne będziemy kontynuować przez cały miesiąc, m.in. korzystając ze wsparcia archidiecezji - będą to listy do parafian - dodała Małgorzata Doros.

Dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz spotkał się we wrześniu z dziennikarzami na dwóch konferencjach prasowych, gdzie przekazał informacje o przygotowaniach do wchodzących w życie zmian i zapewnił, że region jest do nich dobrze przygotowany. Jako pozytywny przykład miasta, które dobrze informuje mieszkańców o czekających ich zmianach, wskazał m.in. Chorzów.

Jak przekazała PAP pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła, w ramach akcji informacyjnej dla mieszkańców miasta przygotowano m.in. 50 tys. egzemplarzy gazety miejskiej z wkładką poświęconą nocnej i świątecznej opiece medycznej. Ulotki są dystrybuowane m.in. za pośrednictwem prowadzonych przez miasto klubów seniora, które zrzeszają ok. 12 tys. osób powyżej 60. roku życia.

Władze Chorzowa planują m.in. otwarcie w szpitalu miejskim centrum informacji medycznej, w którym wykwalifikowany pracownik będzie np. pomagał znaleźć świadczeniodawcę, u którego nie trzeba długo czekać na wizytę.

- Te wszystkie działania uważamy za swój obowiązek, musimy poinformować mieszkańców, że coś się zmieniło. Liczymy na to, że nocna i świąteczna opieka medyczna w nowej odsłonie odciąży izbę przyjęć w naszym szpitalu - powiedziała PAP Magdalena Sekuła. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze