PAP/Rynek Zdrowia | 06-09-2018 16:07

Śląskie: lisy zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie

Akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie w województwie śląskim rozpocznie się 19 września - poinformował w czwartek (6 września) PAP Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach. Szczepionki zrzucane będą z samolotów w lasach, na polach, łąkach i w parkach.

Akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Fot. Steve K/Flickr (CC BY 2.0)

Akcja potrwa do 28 września. Po jej zakończeniu przez dwa tygodnie nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Po zakończeniu akcji w Śląskiem rozpocznie się ona w sąsiedniej Małopolsce. Potrwa tam do 6 października.

Śląskie służby weterynaryjne podały, że dzięki systematycznym szczepieniom liczba przypadków wścieklizny wśród zwierząt radykalnie spadła. Jeszcze na początku XXI w. rejestrowano ich rocznie kilka. Od 2007 r. odnotowano jedynie dwa - w 2011 r. i w 2012 r.

Podczas akcji na terenach zielonych o łącznej powierzchni ponad 10 tys. km kw. z samolotu rozrzuconych zostanie ok. 200 tys. szczepionek. Na 1 km kw. trafi ok. 20 dawek. Na terenach zurbanizowanych szczepionka wykładana będzie ręcznie.

Szczepionki są niewielkie. To brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości kilkuset metrów. Wojewódzki lekarz weterynarii zaapelował, by nie podnosić ich z ziemi. Jeśli zrobi to człowiek, praktycznie staną się bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą już kostki.

Służby weterynaryjne poinformowały w czwartek, że przynęta na zewnątrz kostki nie jest niebezpieczna dla człowieka. W przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki, należy jednak niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Trzeba natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynem.

Wszelkich informacji w sprawie szczepień udzielają pracownicy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: (32) 428 86 11.

W województwie śląskim żyje kilka tysięcy lisów. Akcja szczepienia przeprowadzana jest wiosną i jesienią. 

PAP - Marek Szafrański