Śląskie: liczba zakażeń koronawirusem wyraźnie spadła, ale eksperci są ostrożni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2020 19:01

Poniedziałek (23 listopada) jest w woj. śląskim dniem z najniższym od dawna dobowym przyrostem zakażeń koronawirusem - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zaledwie 694 nowych przypadkach w regionie. Eksperci komentują to jednak ostrożnie.

Śląskie: liczba zakażeń koronawirusem wyraźnie spadła, ale eksperci są ostrożni
Katowice; FOT. PTWP

Liczba zakażeń raportowanych w poniedziałki jest z reguły najniższa w tygodniu, ponieważ w weekendy wykonuje się mniej testów, niż w dni robocze.

- Obserwujemy w ciągu ostatnich dni bardzo korzystny trend, dzisiaj rekordowo mało zachorowań, ale podchodzimy do tego bardzo ostrożnie. Nie chcemy być huraoptymistami. Mamy świadomość, że to jest epidemia w trakcie rozwoju - powiedział w poniedziałek śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Włodzimierz Mazur.

- Obserwujemy stabilizację - i bardzo się z tego cieszymy - nie tylko w woj. śląskim, ale w całej Polsce. To znaczy, że te reżimy i zasady, które zostały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia wraz z panem premierem Mateuszem Morawieckim oraz całym zapleczem ekspertów doradzających panu premierowi przynoszą pewne rezultaty - komentował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który również ostrzegał jednak przed nadmiernym optymizmem.

O najwyższej dotąd liczbie zakażeń koronawirusem i liczbie zgonów w woj. śląskim poinformowano 19 listopada. Pojawiło się wtedy aż 4377 nowych zakażeń, a zmarło 86 osób.

Woj. śląskie jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. W poniedziałek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła w woj. śląskim 118 tys. 593. W regionie zmarło łącznie 1889 osób z COVID-19 - w poniedziałek poinformowano o 11 kolejnych zgonach. Najmłodsza z ofiar miała 41 lat, najstarsza 86.

Wyzdrowiało ok. 53,8 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (63 tys. 784 osoby) - w poniedziałek w regionie przybyło 2 tys. 184 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 817,4 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest obecnie łącznie niespełna 4,3 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest ponad 54,9 tys. mieszkańców regionu.

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum