Śląskie: liczba potwierdzonych zakażeń zbliża się do 100 tysięcy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2020 15:34

W woj. śląskim od początku epidemii badania potwierdziły już 99 004 przypadki zakażeń koronawirusem. Już kolejny dzień najwięcej nowych zakażeń jest właśnie w tym regionie - 3576. Pochodzą z rozproszonych ognisk, które nieraz trudno zidentyfikować. W wielu sytuacjach mieszkańcy sami nie potrafią w wywiadach epidemicznych określić, od kogo mogli się zakazić.

Śląskie: liczba potwierdzonych zakażeń zbliża się do 100 tysięcy
W woj. śląskim od początku epidemii badania potwierdziły już 99 004 przypadki zakażeń koronawirusem. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Jak podało w niedzielę (15 listopada) Ministerstwo Zdrowia, w skali całego kraju badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 21 854 osób. Łącznie wykryto dotąd 712 972 przypadków COVID-19 - podał resort. Zgodnie z danymi MZ, ostatniej doby zmarły 303 osoby. Łącznie od początku epidemii odnotowano już 10 348 zgonów.

Już kolejny dzień z rzędu najwięcej nowych potwierdzonych zachorowań jest w woj. śląskim - 3576, zmarły 33 kolejne osoby. Najstarsza z nich to 95-letnia mieszkanka powiatu tarnogórskiego, najmłodsza to 57-latka z powiatu myszkowskiego.

To właśnie w Śląskiem od początku pandemii zanotowano najwięcej zakażeń. Według niedzielnego raportu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, w tym regionie potwierdzono już 99 004 przypadki SARS-CoV-2. Zmarło 1481 osób. Liczba ozdrowieńców wzrosła do 43 551 - to 1596 więcej niż w sobotę. W całym regionie od początku pandemii przebadano ponad 768 tys. próbek w kierunku zakażenia koronawirusem.

Jak podawały w poprzednich dniach służby wojewody śląskiego, duża liczba nowych zakażeń w regionie to efekt rozproszonych ognisk, które nieraz trudno zidentyfikować.

W wielu sytuacjach mieszkańcy sami nie potrafią w wywiadach epidemicznych określić, od kogo mogli się zakazić. Pod specjalnym nadzorem są domy pomocy społecznej, w których mieszkają starsze osoby, często schorowane. Są one najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. W woj. śląskim jest 106 takich obiektów, w blisko 40 z nich są potwierdzone przypadki SARS-CoV-2.

W regionie trwa budowa trzech szpitali tymczasowych dla zakażonych. Jedna z takich placówek powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Prace nad dwoma innymi, nadzorowane przez spółkę Węglokoks, są prowadzone na terenie portu lotniczego Pyrzowicach i w obiekcie sanatoryjnym w Ustroniu. Do spółki Węglokoks należą kwestie inwestycyjne i organizacyjne, zaś strona medyczna oraz administracyjna należy do wojewody oraz szpitali patronackich. To one mają zapewnić odpowiednie zgody, kadrę i sprzęt. Koszty budowy szpitali poniesie Skarb Państwa.

PAP - Krzysztof Konopka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum