Śląskie: już działa Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie

Autor: Rynek Zdrowia • • 31 października 2018 20:02

Szpital Śląski w Cieszynie spełnił wszystkie kryteria i  jako jeden z dwóch w województwie śląskim, przystąpił do pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Centrum działa już w strukturach Szpitala Śląskiego w Cieszynie i obejmuje opieką 144 tys. osób dorosłych - mieszkańców powiatu cieszyńskiego.

Śląskie: już działa Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

25 października, w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, odbyło się spotkanie przedstawicieli oddziałów psychiatrycznych, poradni zdrowia psychicznego, MOPS-ów i GOPS-ów inicjujące działalność cieszyńskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

- Od kilku miesięcy walczyliśmy o możliwość uczestniczenia w pilotażu tworzenia CZP. Jesteśmy w nielicznej grupie 28 Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce. Chcemy mieć wpływ na to, co na przestrzeni trzech lat stanie się standardem w całym kraju - mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Nierównomierny i ograniczony dostęp do leczenia i opieki, a także brak systemowych rozwiązań uniemożliwiają szybkie diagnozowanie i leczenie zaburzeń zdrowotnych. - Kryzys psychiczny nie wymaga leżenia w łóżku. Tymczasem system opieki psychiatrycznej w Polsce opiera się na finansowaniu leczenia szpitalnego. Przez to w przypadku zaostrzenia kryzysu psychicznego leczenie głównie polega na hospitalizacji - izolacji - tłumaczy lek. Andrzej Kłoda, pełnomocnik dyrektora ds. Centrum Zdrowia Psychicznego.

- Pobyty w szpitalach psychiatrycznych są wielotygodniowe a czasami wielomiesięczne. Wiele osób, które powinny korzystać z hospitalizacji, rezygnuje z niej, bo szpital jest daleko od domu. W Centrum Zdrowia Psychicznego możliwe będzie zorganizowanie leczenia w systemie środowiskowym albo dziennym, tak by pacjent nie opuszczał domu, swojego środowiska. Osoba w kryzysie będzie mogła korzystać z pomocy psychiatry, psychologa, konsultacji z lekarzem. Model środowiskowy zakłada budowanie wsparcia opartego na kontakcie specjalisty z chorym ale także z jego rodziną czy innymi bliskimi. W razie potrzeby specjaliści będą mogli także odwiedzać chorych w domu - wyjaśnia Andrzej Kłoda.

W Polsce powstało 28 Centrów Zdrowia Psychicznego, które obejmują tereny zamieszkałe przez 50-200 tys. osób dorosłych.  Może to być powiat, dwa powiaty albo dzielnica w dużym mieście. Centrum Zdrowia Psychicznego będzie zapewniać każdy rodzaj opieki: szpitalną, ambulatoryjną, zespół leczenia środowiskowego z lekarzem, pielęgniarką, terapeutą, asystentem zdrowienia, który co pewien czas będzie odwiedzał chorego na miejscu.

- Obecnie w razie nasilonego kryzysu pacjent trafia na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego lub na oddział psychiatryczny - mówi Andrzej Kłoda. - Na szczęście w naszej sytuacji mamy wszystkie elementy systemu na miejscu a nie w dużym odległym szpitalu. Chodzi nam  o to, aby pacjent znalazł pomoc jak najbliżej swego miejsca zamieszkania, aby - o ile nie jest to konieczne - nie musiał być hospitalizowany. Przeniesienie opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego umożliwia przede wszystkim przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz przy odpowiedniej koordynacji daje szansę na osiąganie lepszych efektów terapeutycznych - dodaje specjalista.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum