Śląskie: informatyzacja pogotowia za unijne pieniądze

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2012 11:41

Projekt "Utworzenie interfejsu wymiany danych pomiędzy WPR w Katowicach, Pogotowiem Ratunkowym w Częstochowie i Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w celu wdrożenia numeru alarmowego 112 w województwie śląskim" realizowany będzie do końca lutego 2013 r.

Śląskie: informatyzacja pogotowia za unijne pieniądze

Całkowita wartość projektu to 367,835 tys. zł. 60 proc. tej kwoty (blisko 227 tys. zł) zostanie sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Powstanie interfejs wymiany danych pomiędzy Centrami Powiadamiania Ratunkowego a Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR).

- Pozwoli to na usprawnienie przyjmowania zgłoszeń na numer 112 przez dyspozytorów dyżurujących w poszczególnych CPR-ach. Zespoły ratownictwa medycznego będą mogły pojawić się miejscu zgłoszenia w krótszym, niż dotąd czasie - wyjaśnia podstawowy cel projektu Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Według niego system przyspieszy funkcjonowanie Centrów Powiadamiania Ratunkowego w województwie śląskim, zwłaszcza tych ulokowanych w mniejszych miejscowościach, które do tej pory przyjmowały i przekierowywały zgłoszenia do odpowiednich służb telefonicznie, co wydłużało nieco proces.

- Projekty takie finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu II Społeczeństwo Informacyjne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego - wyjaśnia Jacek Sztyler, prezesa Grupy Gumułka-Euroedukacja, która przygotował dokumentację wniosku projektowego śląskiego przedsięwzięcia.

Inwestycja pozwoli w przyszłości na podłączenie systemu informatycznego WPR do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (tzw. projekt P1 realizowany przez rządowe Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia). W systemie P1 mają się znaleźć informacje o zdarzeniach medycznych wszystkich obywateli Polski niezależnie od płatnika, a także obywateli innych krajów, korzystających ze świadczeń medycznych w Polsce.

- Wtedy ratownicy WPR jadący do zgłoszenia już w karetce poznają historię choroby pacjenta, na co jest uczulony, jakie przyjmuje leki. Oczywiście, by ta funkcja zadziałała, niezbędne jest wdrożenie projektu P1 na poziomie całego kraju - zaznacza Artur Borowicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum