Śląskie: fala zatruć pokarmowych w Chorzowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2012 17:17

Dwadzieścia osób zgłosiło się w ostatnich dniach do Szpitala Miejskiego w Chorzowie z objawami zatrucia pokarmowego. U trzech wykryto zakażenie bakterią wywołującą błoniaste zapalenie jelit. W mieście wdrożono procedury stosowane na wypadek zakażenia.

Śląskie: fala zatruć pokarmowych w Chorzowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak poinformował Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, u trzech przebadanych już mikrobiologicznie osób, które zgłosiły się do Szpitala Miejskiego, wykryto zakażenie bakterią clostridium difficile. Wywołuje ona błoniaste zapalenie jelit, skutkujące m.in. biegunką.

- Z taką ilością pacjentów jak ci, którzy zostali już przebadani, poradzilibyśmy sobie. Ale w ostatnim czasie mamy jeszcze siedemnaście osób, co do których są podejrzenia, że wyniki badań mogą być podobne. Stąd wdrożenie procedur stosowanych na wypadek zakażenia. Musimy dmuchać na zimne - zaznaczył Szafranowicz.

Jak wyjaśnił, pacjenci, u których stwierdzono bakterię, są izolowani. W Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie wstrzymano przyjmowanie osób na oddział internistyczny i wprowadzono zakaz odwiedzin chorych. Osoby zgłaszające się z objawami zatrucia pokarmowego kierowane są do Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

Szafranowicz wskazał, że bakteria clostridium difficile może być obecna w organizmie praktycznie każdego człowieka. U zdrowego nie powoduje raczej objawów. U osób chorych, starszych, osłabionych, np. leczonych onkologicznie lub po antybiotykoterapii, jej obecność może objawiać się biegunką.

Leczenie polega m.in. na podawaniu odpowiednich antybiotyków, np. metronidazolu i stosowaniu szczególnych zasad higieny. Z chorzowskimi lekarzami pracują już specjaliści z miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej szukający źródła zakażenia.

- Ograniczyliśmy ognisko zakażenia. Panujemy nad tym i pracujemy, wszystko idzie w dobrym kierunku - ocenił Szafranowicz.

Według rzecznika chorzowskiego samorządu Krzysztofa Karasia, prezydent miasta polecił wdrożyć procedury, jakie stosuje się na wypadek zakażenia. Poinformowano Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prezydent zgodził się też na zwiększenie liczby personelu szpitalnego na właściwym oddziale.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum