Śląskie: egipskie sposoby pozyskiwania krwiodawców

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2011 18:15

Gościem V Konferencji poświęconej promocji honorowego krwiodawstwa, która odbywa się w Szczyrku jest dr Faten Moftah z Kairu. Opowie ona o nowych sposobach na pozyskiwanie krwiodawców.

Śląskie: egipskie sposoby pozyskiwania krwiodawców
Jak podaje Gazeta Wyborcza, jednym z nowych sposobów ma być szukanie kandydatów na dawcę krwi. Byłyby to osoby, które przychodzą do stacji krwiodawstwa na badanie krwi. Jeśli mają we krwi jakieś przeciwciała (np. przeszli żółtaczkę) są powiadamiane osobiście, że nie mogą być krwiodawcami. Wszyscy inni zapraszani są do regularnego oddawania krwi.

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach uważa, że poszukiwanie kandydatów na krwiodawców przynosi oszczędności i pozwala na lepszą organizację pracy.

Stąd właśnie wizyta w Szczyrku dr Faten M. Moftah, dziś dyrektor Banku Krwi w Kairze, która przez dwie kadencje stała na czele Międzynarodowego Towarzystwa Transfuzji Krwi (ISBT) oraz dr Thomasa Barta, wicedyrektora Szwajcarskiego Czerwonego Krzyża. Opowiedzą oni jak idea kandydata na dawcę krwi była propagowana w innych krajach i z jakim spotkała się przyjęciem.

Więcej: www.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum