Śląskie: dwie dekady Hospicjum Cordis

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2010 20:20

14 lutego Hospicjum Cordis obchodzić będzie jubileusz 20-lecia działalności.

Jubileusz rozpocznie się poranną mszą świętą i wspólnym śniadaniem w Nowym Domu Hospicyjnym w Katowicach Janowie. Podczas imprezy, na ścianach sal pojawią się zdjęcia, dokumentujące historię hospicjum oraz codzienną pracę lekarzy, zespołu terapeutycznego i wolontariuszy.

Będą też prelekcje i koncerty. O świętych miejscach pielgrzymkowych Tybetu Zachodniego opowie filozof, fotografik i podróżnik Marek Kalmus. Po nim kilka słów na temat symboliki ikony Trójcy Przenajświętszej Rublowa, której replika zdobi główną aulę siedziby Hospicjum Cordis, wygłosi o. Mariusz Wojtowicz. Uczestniczący w jubileuszowym spotkaniu będą mogli też obejrzeć reportaże o hospicjum, emitowane w telewizji. Anny Marii Głuc da też krótki recital piosenek Edith Piaf .

Hospicjum Cordis zaczynało działalność w Mysłowicach. Stary budynek nie spełniał norm unijnych. Skończył się też okres dzierżawy od parafii. Władze hospicjum podjęły starania, by pozyskać od miasta większy budynek i stworzyć w nim nowoczesny ośrodek w spółce z miastem. Na początku miał on kosztować siedem milionów, skończyło się na dwudziestu. Odstąpiono więc od „spółki” z miastem. W pobliskich Katowicach dostali zgodę na prowadzanie działalności w budynku poszpitalnym.

Ale przeprowadzka do Katowic – jak zapewnia założycielka i prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis  Jolanta Grabowska-Markowska – nie spowoduje likwidacji działalności w Mysłowicach, gdzie ma pozostać oddział hospicjum.

W hospicjum pracuje blisko 100 osób; pracowników i wolontariuszy. W Cordis ani pracownikiem, ani wolontariuszem zostać niełatwo Wpierw trzeba przejść przez okres próbny, który trwa trzy miesiące. W tym czasie trzeba pojawiać się często. Kandydat jest sprawdzany i wystawiany na próbę.

– Bez zaangażowania ludzi nie można byłoby prowadzić hospicjum – mówi Jolanta Grabowska–Markowska.

W Polsce są sześćdziesiąt trzy stacjonarne hospicja. W województwie śląskim – trzy. Według WHO na 100 tys. mieszkańców powinno przypadać 5 łóżek w opiece paliatywnej. W Śląskiem współczynnik ten wynosi 2,26.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum