Śląskie: coraz mniej karetek ratunkowych z obsadą lekarską

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 września 2018 12:04

W Śląskiem tylko 41 karetek pogotowia ratunkowego ma lekarza w zespole ratownictwa medycznego. Dwa lata temu takich karetek było 69.

Jak podkreślają eksperci, powodem zmian jest brak lekarzy - specjalistów ratownictwa medycznego Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Karetek "S" ubywa już od jakiegoś czasu. Na początku 2016 r. na terenie województwa śląskiego dyżurowało w sumie 155 zespołów ratowniczych: 86 podstawowych i 69 specjalistycznych. Rok później wszystkich zespołów było 156, ale specjalistycznych już tylko 65.  Od lipca br. ogólna liczba wszystkich zespołów ratownictwa medycznego wzrosła do 162, jednak karetek z lekarzami w zespole jest już tylko 41- informuje Gazeta Wyborcza.

Jak podkreślają eksperci, powodem zmian jest brak lekarzy - specjalistów ratownictwa medycznego. Na obszarze działania Śląskiej Izby Lekarskiej jest ich tylko 12.

Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, a jednocześnie wicedyrektor Szpitala Megrez w Tychach uważa, że takie zmiany nie zagrażają bezpieczeństwu pacjenta. W wielu krajach karetki od dawna jeżdżą bez lekarzy.

Innego zdania jest prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, który wyjaśnia, że na Zachodzie owszem, pogotowie wysyła karetkę bez lekarza, ale w dyspozytorni jest zawsze przynajmniej jeden lekarz na dyżurze. W razie potrzeby specjalista dojeżdża do ratowników albo udziela im wskazówek telefonicznie. Formalnie odpowiedzialność za to, co się dzieje z chorym, zawsze ponosi lekarz.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum