Śląskie: bakterie coli w dzielnicy Czeladzi, mieszkańcy pozbawieni wody

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2017 18:41

Mieszkańcy dzielnicy Piaski w Czeladzi (Śląskie) nie mogą pić ani myć się wodą płynącą z kranów, nawet po przegotowaniu - podał w środę po południu (27 września) sanepid. Według straży miejskiej w wodociągu wykryto bakterie z E.coli.

Śląskie: bakterie coli w dzielnicy Czeladzi, mieszkańcy pozbawieni wody
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komunikat w tej sprawie wydał w środę powiatowy inspektor sanitarny w Dąbrowie Górniczej.

Po badaniach sanepid poinformował, że woda płynąca do mieszkańców dzielnicy Piaski nawet po przegotowaniu tymczasowo nie nadaje się do spożycia. Nie można jej też używać do przygotowywania zimnych napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych i sztućców. Woda z kranu nie nadaje się także do mycia, a jedynie do celów sanitarnych - spłukiwania wody w toalecie.

Osoby z osłabioną odpornością, rodzice i opiekunowie niemowląt i małych dzieci muszą zachować szczególną ostrożność - zaznacza sanepid, nie podając, co konkretnie wykryto w wodzie. Według Straży Miejskiej w Czeladzi chodzi o bakterie E.coli.

Przedstawicielka Zakład Inżynierii Komunalnej w Czeladzi powiedziała PAP, że trwa płukanie instalacji, po którym woda powinna być przydatna do spożycia. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiadomo. Do tego czasu mieszkańcom dzielnicy ma być dostarczana woda pitna beczkowozami i w butelkach.

Po uzyskaniu kolejnych dwóch wyników badań potwierdzających spełnienie wszystkich wymagań mikrobiologicznych sanepid ma wydać komunikat o poprawie jakości wody.

Bakterie z grupy E.coli do ujęć wody przenikają np. z nieszczelnych szamb lub zanieczyszczonych nieczystościami gruntów. Picie skażonej nimi wody może skutkować dolegliwościami żołądkowymi. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum