Śląskie: alarm ozonowy - przyczyną są m. in. upały

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2015 12:57

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało w sobotę (8 sierpnia) o przekroczeniu poziomu alarmowego dla ozonu w regionie śląskim.

Śląskie: alarm ozonowy - przyczyną są m. in. upały
Przyczyną problemu są m. in. warunki meteorologiczne związane z dużym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami Fot. Archiwum Rz

Według Centrum w powietrzu wystąpiło już przekroczenie wartości progowej (180 g/m sześc.) i poziomu alarmowego dla ozonu (240 g/m sześc.) w strefie śląskiej oraz powiecie częstochowskim - informuje Gazeta Wyborcza.

Przyczyną są warunki meteorologiczne związane z dużym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami, a także obecność w powietrzu substancji, które sprzyjają tworzeniu się ozonu w atmosferze (m.in. tlenki azotu i węglowodory).

Podobne warunki pogodowe będą panowały w niedzielę, kiedy temperatura maksymalna może osiągnąć 37 stopni, a wiatr ma być słaby i umiarkowany.

Na drażniące działanie ozonu szczególnie narażone są osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, dzieci, seniorzy, osoby w każdym wieku aktywnie spędzające czas na wolnym powietrzu. Pod jego wpływem może wystąpić podrażnienie układu oddechowego - kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. Podczas wysiłku fizycznego mogą się pojawić trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu). Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje.

Więcej: http://czestochowa.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum