Śląskie: "Tlenodajnię” otwarto w Bielsku-Białej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2019 15:55

Pierwszą w Polsce „tlenodajnię”, czyli pomieszczenie bez smogu, w którym umieszczono dużą ilość specjalnie wyselekcjonowanych roślin oraz oczyszczacze powietrza, otwarto w czwartek, 14 listopada w Bielsku-Białej.

Śląskie: "Tlenodajnię” otwarto w Bielsku-Białej
Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

"Tlenodajnia" jest ogólnodostępna. To pomysł ekologów z fundacji Arka, który zrealizowali z galerią handlową Sfera.

- Może tu przyjść każdy, popracować, posiedzieć, wypić kawę. Umieściliśmy tu oczyszczacze oraz specjalnie dobrane rośliny. Nikt nie musi się obawiać o jakość powietrza. To szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy jest sezon grzewczy - powiedziała Dagmara Gąsiorek z galerii Sfera.

Jak dodała, w Bielsku-Białej normy zanieczyszczenia są często przekroczone. Dotyczy to szczególnie pyłów zwieszonych PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz ozonu. Zaznaczyła, że w "tlenodajni" powietrze jest czyste.

Przestrzeń pomieszczenia zaaranżowali floryści. Anita Sowa z bielskiej kwiaciarni SofiFlora powiedziała, że dobrane zostały rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze. Są wśród nich monstery, difenbachia, chrobotek, skrzydłokwiat, paproć, a także wytwarzająca duże ilości tlenu sansewieria.

- Choć trudno wyrazić w liczbach jak znacząco w tym pomieszczeniu zanieczyszczenie jest mniejsze, to jednak już wchodząc tu można poczuć, że powietrze jest znacznie lepsze niż w pasażu - powiedziała Sowa.

Alicja Fober z fundacji ekologicznej Arka podkreśliła, że rośliny potrafią radykalnie redukować smog. -Niektóre z nich są wręcz specjalistami od trudnych, rakotwórczych substancji. Warto ich mieć możliwie jak najwięcej. Nie czarujmy się, że mały kwiatuszek w pokoju załatwi sprawę - powiedziała.

Data otwarcia "tlenodajni" nie była przypadkowa. Zbiegła się z Dniem Czystego Powietrza, organizowanym przez Arkę po raz 15. - To już 15. rok naszych działań związanych z problemami niskiej emisji. Skupiamy się na edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez różnorodne metody, m.in. pisanie listów do dorosłych, wystawy w urzędach i centrach handlowych, czy współpracę z mediami - powiedział Wojciech Owczarz, prezes Arki i pomysłodawca utworzenia "tlenodajni".

Alicja Fober poinformowała, że fundacja w każdy czwartek prowadziła będzie w "tlenodajni" warsztaty dla najmłodszych, podczas których przybliży im problemy związane ze smogiem. - Znajdziemy się tu w komfortowych warunkach. Będziemy mogli uczniom powiedzieć, by głęboko oddychali - dodała przedstawicielka fundacji Arka.

Marek Szafrański

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum